Hıdırellez’de Dilekler Su Olmayan Akköprü Deresi’ne Atılacak Mı?

hh

Van’da her yıl 6 Mayıs sabahı Akköprü Deresi’nde Hıdırellez’i kutlayan vatandaşlar, bu yıl derenin susuz kalmasından dolayı dileklerini nerede tutacakları merak konusu oldu.

Hızır ve İlyas peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiği gün olarak kabul edilen Hıdırellez’i vatandaşlar, Sabah ezanıyla birlikte dilek tutmak için Akköprü Mahallesi’nden geçen Akköprü Deresi’ne giderek, tutukları dileklerin kabul olması için akan suya atarlar. Bu yıl ise Akköprü Deresi’nde su akmaması dikkat çekerken vatandaşlar, dileklerini dereye atıp atmayacakları ise merak konusu.

Akköprü Deresi kenarında ikamet eden Abdullah Baycan adlı vatandaş, “Her yıl 6 Mayıs Sabah ezanı okunmasıyla beraber buraya gelen vatandaşlar, dilek yazdıkları kağıdı dere suyuna atarlardı. Sabah biz namaza kalktığımızda millet buraya gelerek mum yakmış, kağıda bir şeyler yazmış, taşların arasına kağıtla birşeyler bırakıp dileklerini tuttuktan sonra dereye atıp su götürüyordu. Şimdi o su kalmadı. Tahminim boşa atıp geçip gidecekler. Ama dereyi böyle koruma altına alıp etrafı yapılması iyi oldu, güzel oldu, ama suyu kalmadı hoş olmadı” şeklinde ifade etti. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.