HDP Milletvekili A.Adayı Mehmet Sarıtaş, Adaylığıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HDP Iğdır Milletvekili Aday Adayı Mehmet Sarıtaş gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Toka ile sohbet etti. Sarıtaş, sohbetinde siyasi ve bürokratik geçmişinden HDP’ye katılma sürecine kadar birçok konudaki sorulara açıklık getirdi.

Geçtiğimiz ay HDP Iğdır milletvekili aday adaylığını açıklayan Mehmet Sarıtaş, geçtiğimiz Cumartesi günü HDP İl Başkanlığı’na resmi müracaatını yaptı. Gazetemizi ziyaret ederek gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Toka ile bir süre sohbet eden Sarıtaş, Ankara’daki bürokratik deneyimlerinden Halfeli Belediye Başkanlığı dönemine ve AKP’den HDP’ye geçiş dönemine dair açıklamalarda bulundu.

“Siyaset Tecrübe Gerektirir.”

Mehmet Sarıtaş siyasette tecrübenin önemine değinerek şunları söyledi:

“Memurluk hayatıma ilk olarak 1979 yılında Elazığ’da öğretmen olarak başladım. 1996 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nde görev yaptım. 1996-2004 yılları arasında aynı bakanlığın Sanayi Sicil Kimya Şubesi ve Sanayi Daire Başkanlığı’nda hizmet ettim. Geçen yıllar boyunca bir bürokrat olarak A’dan Z’ye bürokratik sistemin tüm aşamalarından geçtim. 2004 yılında halkımızın teveccühü ile Halfeli Beldesi Belediye Başkanı oldum. 5 yıl boyunca sürdürdüğüm belediye başkanlığında siyasi anlamda halkıma hizmet ettim. Bu sebeple HDP Iğdır Milletvekili A.Adayı olmamdaki en büyük amacım; geçmişimdeki bürokratik ve siyasi tecrübelerime güvenmemdir. Bir Iğdırlı ve Iğdır’da yaşayan biri olarak milletin sorunlarına Meclis’te çözüm üretmek adına milletvekili aday adayı oldum.”

“Damdan Düşenin Halinden Damdan Düşen Anlar”

 Gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Toka’nın; “Neden AKP’den HDP’ye geçme gereksinimi duydunuz?” sorusu üzerine Mehmet Sarıtaş şunları söyledi:

“AKP ilk hükümet olduğu dönemlerde hepimizde şöyle bir kanı vardı: “Ülkeye barış, huzur, eşitlik ve demokrasi gelecek.” Bu inancımdan dolayı 2004 yılında AKP’den Belediye Başkanı adayı oldum ve seçildim. Seçildikten sonra AKP’nin içerisini daha iyi gördüm. Hizmette kendisini destekleyenleri kayıran, kendini menfaatlerini düşünen siyasetçilerin olduğu, işe alımlarda müdahalelerde bulunan bir partinin içerisinde bulduk kendimizi. Nefret söylemini meydanlarda sürekli dile getiren bir parti olan AKP’nin içerisinde daha fazla yer alamazdım. Memur karşıtı, emekli karşıtı, öğrenci karşıtı, kısacası kendisine muhalefet eden herkesi düşman gibi gören bir zihniyetin daha fazla temsilcisi olamazdım. Bu, halkıma ihanet olurdu. Bu yüzden HDP’de siyaset yapma kararı aldım. CHP’nin, MHP’nin ya da başka bir partinin değil de HDP’nin içerisinde yer alma kararımdaki en büyük etken ise şudur: Damdan düşenin halinden en iyi damdan düşen anlar diye bir söylem vardır. İşte HDP damdan düşenin halini anlayan bir partidir. HDP sadece Kürtlerin değil tüm Türkiye’nin ve dolayısıyla Türk’ü, Kürt’ü, Azeri’si yani tüm milletin partisidir. HDP, Edirne’den Iğdır’a, Sinop’tan Hatay’a kadar tüm Türkiye’nin demokratikleşmesini, ekonomik ve sosyal yapının kalkınmasını kendisine ülkü edinen bir Türkiye partisidir. HDP, bu hükümetin zulmüne uğrayan herkesin evi gibidir. Bu sebeple herkesi evine yani HDP’ye davet ediyorum. Ötekileştirmenin, adam kayırmanın, kinin, nefretin olmadığı bir parti olarak, seçimde tüm Iğdırlıların vereceği desteğe olan inancım da tamdır.”

Hudut Gazetesi olarak seçim sürecinde HDP Iğdır Milletvekili A.Adayı Mehmet Sarıtaş’a başarılar diliyor ve seçim sürecinin kendisine hayır olmasını temenni ediyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.