Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Sürüyor

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Hastalıkları ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren İl Müdürü Özkan YOLCU; “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında Şap Hastalığına karşı İlkbahar dönemi şap aşılama kampanyası ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi ilimizde de Mart ayı sonuna kadar yürütülecektir. 2016 yılı şap aşılamasında 129.356 hayvan aşılanmış olup aşı başarı oranı %90 üzerindedir. 2017 yılında bu kampanya kapsamında; İlimizde bulunan büyükbaş hayvanların tamamı aşılanacaktır. İlk defa aşılanacak büyükbaş hayvanlar ile yeni doğan buzağılar 1 ay sonra tekrar aşılanacaktır. Hastalık yayılımını engellemek amacıyla meraya gidecek olan hayvanların meraya çıkışından 21 gün önce aşılarının tamamlanması sağlanacaktır. Çalışmalar için gerekli olan aşılar Şap Enstitümüz aracılığıyla üretilmiş olup tarafımıza ulaştırılmıştır”

YOLCU “İlimizde uygulamakta olduğumuz karantina işlemi bazı işletmelerde görülen şap hastalığı nedeni ile uygulanmıştır. İl Hayvan Sağlığı Komisyonu toplanmış ve bu toplantıda bazı kararlar alınmıştır. Bu kararlar doğrultusunda hayvan hareketlerini engellemek amacıyla hayvan pazarı da kapatılmıştır. Hastalık bulunan işletmelerde dezenfeksiyon ve vatandaşları bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca hastalık taşıdığı şüphe edilen hayvanlardan numune alınarak Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne gönderilmekte ve çıkan sonuçlar Bakanlığımıza bildirilmektedir. Aynı zamanda yakınımızdaki İllerin de tedbirli olması için komşu illere bilgi verilmiş olup ilçelerimize de gerekli uyarılar yapılmıştır. Tespit edilen hastalığın seyrini kontrol altına almak ve hastalığın yayılmasını engellemek amaçlı uygulanan karantina hastalığın ahırdan ahıra veya hayvan pazarı merkezli yayılmasını engellemek yetiştiricimizin ve ülke ekonomisinin bu hastalıktan dolayı zararını en aza indirgemektir. 2016 yılı sonbahar dönemi Şap aşılama programı dahilinde aşı yapılan hayvanlarda hastalık görülmediği veya hastalığı hafif derecede atlattığı görülmüştür. Aşının bu konuda başarısını ve aşılamanın hastalığın eradikasyonu çalışmalarında ki önemini göstermiştir. Hastalığın aktif olduğu dönemde aşılama çalışmaları esnasında yayılma riski bulunması ve mevcut hastalığı söndürme çalışmaları nedeniyle aşılama çalışmalarının şubat ayında yapılması uygun görülmüştür.

Mevcut olan şap hastalığıyla İlgili hastalık söndürme çalışmalarımız titizlikle devam etmektedir. İl Müdürlüğümüzün zamanında müdahale etmesi ve teknik ekibin yoğun çalışmaları sonucunda hastalık bitirilme aşamasına getirilmiş, İlimiz yetiştiricilerinin hastalık ve zararlarından dolayı mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için azami gayret sarf edilmiştir. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak gerek çiftçilerimizin veya gerekse Hayvan yetiştiricilerimizin refahı ve huzuru için verdiğimiz mücadele ve çalışmalarımız İlimizin her bölgesinde aralıksız devam etmektedir” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.