Hava Kirliliğini Önlemek İçin Kalorifer Yakma Eğitimi Verildi

25

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, işyerleri ve binalarda çalışan kalorifercilere, eğitim verildi.

Eğitimin açılışında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hava kirliliğinin kontrolü amacıyla yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Çevre Şube Müdürü Zehra Arat “ İlimizdeki kirliliğin asıl etkeni olan yüksek dağların yerinin değiştirilmesi, çukurda kalan İlimizi yukarıya taşımamız, rüzgar hızı ve yağış oranını veya hava sıcaklığını arttırmamız mümkün değildir. Ancak değiştirebileceğimiz unsurlar vardır. Kaliteli yakıt kullanımı, baca temizliğinin düzenli yaptırılması, kazan ve boruların temizliğinin yapılması, doğru ve güvenli kalorifer yakımı, kalorifer kazanlarında kömür torbası, plastik, araba lastiği vb. maddelerin tutuşturucu olarak kullanılmaması, İl Müdürlüğümüzce mahallelere göre belirlenen saatlerde ilk ateşlemenin yapılması gibi basit kurallara uyularak hem yakıttan tasarruf edilebilir hemde hava kirliliği önlenebilir. Hergün zehir solumak yerine daha temiz hava solumak, çocuklarımızın, hasta ve yaşlılarımızın sağlığını tehdit eden kirliliği ortadan kaldırmak için, hepimize sorumluluk düşmektedir. Burada en büyük sorumluluk ve görev kalorifercilere düşmektedir. İl Müdürlüğü olarak, kalorifer yakarken doğru tekniklerin uygulanması hususunda kanuni zorunlulukların yerine getirilmesini sağlamakla mükellefiz ama aynı zamanda vatandaş olarak sizlerden ricamız biraz gayret sarfetmenizdir. Havamızı sizlere emanet ediyor, çalışmalarınızda kolaylık diliyoruz” dedi.

Eğitimde, Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin Kıran tarafından, kalorifer kazanlarının bakım ve kullanımı, verimli yakma teknikleri, yakıttan tasarruf için uygulanması gereken yöntemler gibi konular, görsel olarak sunumlarla anlatıldı. Kalorifercilerle, yaşanan tecrübeler üzerine fikir alışverişinde bulunuldu ve sorulan sorular cevaplandırıldı.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.