Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde Sağlık Skandalı!

IMG_0909

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün aile hekimlerine dağıttığı kit malzemelerinin son kullanma tarihinin geçmiş olduğu tespit edildi.

Geçtiğimiz Cuma günü bir vatandaş bağırsak sorunlarından ötürü aile hekimine başvurur ve  aldığı “Kit” ile test yapmak üzere evine gider. Kit poşetini açıp, uygulamayı nasıl yapması gerektiği doktoru tarafından kendisine tarif edilmiş olan vatandaş son anda poşetin üzerindeki son kullanma tarihine bakar ve sağlık açısından büyük bir skandal böylece ortaya çıkmış olur.

Aile hekimlerine zimmetli olarak dağıtılan tahlil kitleri, aile hekimlerinin bağlı olduğu Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından dağıtılmaktadır. Yani aylardır miadı dolmuş olan kit malzemeleri kullanılıyor demektir. Aylardır hastalar ömrü bitmiş olan “Kit” malzemeleri ile tahlil yapıyorlar.

Resimde de gördüğünüz gibi 03-04-2013 yılında üretilen ve 2015-03 yılında miadı dolan ve kullanılmaması gereken kim malzemesi 3 aydan fazladır kullanılmaktadır. Meydana gelen bu sağlık skandalından sonra şu sorulara cevap arıyoruz:

  1. İnsan sağlığını bu kadar hafife almak hangi vicdana sığıyor?
  2. Halk sağlığı bu kit’leri hangi tarihte satın aldı? Miatlarının dolmasına yakın aldıysa neden böyle bir sorumsuzluğa imza attılar?
  3. Kit malzemeleri fazla alındığında firma ile sözleşme yapılır ve kit’lerin miatlarının dolmasına 2 ay kala kitler yenisiyle değiştirilir. Bu sözleşme, anlaşma neden yapılmadı? Vatandaşın sağlığı hiçe sayılarak bu kitler vatandaşa neden dağıtıldı?
  4. Kit’leri kullanan aile hekimleri bu durumun farkında değiller miydi? Farkında iseler neden durumu bağlı müdürlüklerine bildirmediler? Bildirdiler ise ne cevap aldılar? Aylarca miadı geçmiş olan kit malzemelerinin vatandaşa kullandırıldığı neden mülkü amirlerine bildirmediler?
  5. Süresi dolan bu tıbbi test malzemeleri yanlış neticeler vermiş ve birçok hasta belki de bu durumdan ağır bedeller ödemişlerdir. Bu testi kullananların durumları hakkında araştırılması gerekmiyor mu?

Bu skandaldan da anlaşılacağı üzere Iğdır halkının sağlığı Allah’a emanet.

Yıllarca Erzurum yolunda hayatını, ömrünü çürüten Iğdırlılar, her zaman sahipsizdiler, şimdi de sahipsizler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.