Halk Sağlığı Müdürlüğü Tarihi Geçmiş KİT’lerle İlgili Açıklama Yaptı‏

1

04-07-2015 TARİHİNDE YEREL VE ULUSAL BASINDA “SAĞLIK SKANDALI” BAŞLIKLI HABER İLE

İLGİLİ DÜZELTME

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kolorektal (bağırsak) kanserini erken teşhis amacıyla tüm aile hekimlerimize GGK (Gaitada Gizli Kan) kitleri dağıtılmıştır. Tüm sağlık çalışanlarımız özveriyle büyük sıkıntılara katlanarak köy köy, mahalle mahalle, sokak sokak tespit yaparak kendilerine kayıtlı hastaları ikna etmek suretiyle testleri uygulamış birçok hastamızın erken teşhisi ile ilgili gerekli yönlendirmeler yapılarak tedavilerine başlanmıştır.

Dağıtmış olduğumuz kitlerin son kullanma tarihi 03-2015 olanları aile sağlığı merkezlerine 2014 yılı içerisinde dağıtılmış olup, nisan ayı itibariyle aile hekimleri tarafından aile sağlığı merkezi depolarına kaldırılmıştır.

 Yeni GGK kitleri ise 02.04.2015 tarihinde tüm aile hekimlerimize dağıtılmıştır.

Dağıtılan yeni kitlerin son kullanma tarihi ise 11-2016’dır. Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü, tüm sağlık çalışanlarımızın özverili çalışması sonucu kanser taramalarında en başarılı il seçilmiş olduğunu belirtir, değerli basınımızın ve vatandaşlarımızın dikkatine sunarız.

Dr. Timur Yusufoğlu

Iğdır Halk Sağlığı Müdürü

 04-07-2015 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ilgili olarak Iğdır’ın yerel gazetelerinde çıkan “Sağlık Skandalı” başlıklı haberlerin ardından, 13-07-2015 tarihinde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından posta ile gazetelere yukarıdaki “düzeltme” adlı bir yazı gönderildi.

Neyin düzelttiği anlaşılmayan yazıda, aile hekimlerine verilen GGK (Gaitada Gizli Kan) kitlerinin tarihleri geçmemiş denilmektedir.

 Yani basının yazdığı yazı gerçeği yansıtmıyor algısı yaratılmaya çalışılmıştır.

 Doğrusu bu çok normaldir. Miadı geçmişleri toplatıp, yenilerini yerine koyarsanız, Aile hekimlerinde miadı geçmiş kit olmamış olur.

Aile Hekimlerinin canla başla çalıştığından bahsediliyor. Evet buna biz de katılıyoruz. Aile hekimleri canla, başla çalışıyorlar. Buna kimsenin itirazı yok, zira konumuz bu da değil. Ama aile hekimlerinin bu kitleri verdikleri kişiler ve tarihleri defterlerinde kayıtlıdır.

Eğer gazetelerin yaptığı haberler ihbar kabul edilip aynı gün aile hekimlerine gidilseydi miadı geçmiş kit var mı yok mu görülürdü.

Sanıyoruz ki bu işi araştırsınlar diye iki kurum görevlisi görevlendirilmiştir. Bakalım bu inceleme sonucunda ne çıkacak, dosya kapatılmak için mi çalışma yapılacak, yoksa adaletli davranılıp gerçek neyse o mu ortaya konulacak? Bunu hep beraber bekleyip göreceğiz.

Olur ya şaşırıp hizmet eğitiminde olan birini şahit gösterdiğiniz gibi, kendi kurumunuzdan birini yeminli memur olarak işe dahil ederseniz, öyle sanıyorum gelen Bakanlık Müfettişinin gözünden kaçmaz ve bu da ortaya çıkmış olur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.