Hac Müracaatları Başladı‏

l

Iğdır İl Müftücü Cüneyt Kulaz, Hac, İslam dininin beş temel farzından biridir. Mali ve bedeni bir ibadettir. Dinimize göre mali açıdan zengin sayılan, beden sağlığı yerinde olan, yol güvenliği de sağlanıyor ise, Müslüman’ın hac etmesi farzdır. Haccın kendisine farz olduğu kimsenin meşru mazereti yoksa ertelemesi günah olduğu kaynaklarımızda belirtilmektedir.”dedi.

 Kulaz, Ülkemizde hac farizasının yerine getirilmesi için yasaların verdiği yetki ile Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizesi görevini yürütmektedir.

2016 yılı hac organizesi için müracaatlar,  18 – 28 Ocak 2016 tarihleri arasında müftülükler aracılığıyla kabul edilecektir.

 İlimiz müftülüğünde belirlenen tarihlerde kayıtların kabul edileceğini, geçmiş yıllarda kayıt yapanların ise telefon gibi bilgi güncellemeleri 28 Şubat 2016 tarihine kadar yapılabileceği hac yönergesinde belirtilmektedir.

Bu yıl ilk defa hac için müracaat edeceklerin ön kayıt bedeli olarak müftülükten bilgi aldıktan sonra bankaya 20 TL. Ön kayıt parası yatıracaklardır. Hacca kimlerin gidebileceğini belirlemek için her yıl olduğu gibi bu yılda Diyanet İşleri Başkanlığınca çekilecek KURRA ile belirlenecektir. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için yukarıda belirlenen tarihler arasında müftülüklerden bilgi almaları kendi yararlarına olacaktır. Hac ücretleri ise, Başkanlıkça kategorilerine göre belirlenecek ve ödeme şekilleri müracaat esnasında ilgililere bildirilecektir. “şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.