Haberimiz Ses Getirdi: Pervin Buldan Soru Önergesi Verdi

1

Gazetemiz yazarı Praksis, dünkü köşe yazısında Iğdır’ın hava kirliliğine değinerek; Iğdır Milletvekilleri Pervin Buldan ve Sinan Oğan’dan bu konuyla ilgili duyarlı olmalarını talep etmişti. Milletvekilimiz Pervin Buldan, Iğdır’ın hava kirliliğiyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı hakkında soru önergesi verdi.

HDP Grup Başkan Vekili ve Iğdır Milletvekili Pervin Buldan Iğdır’da yaşanan hava kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi.

Buldan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması için vermiş olduğu yazılı soru önergesinde şu ibarelere yer verilmiştir: “Iğdır ilimizde göz ile görülebilecek kadar yoğun olan hava kirliliği her geçen gün artmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Avrupa Hava Kalitesini İzleme İstasyonları WEB sitesindeki 18 Aralık Çarşamba günü, 23-24 saatlerindeki bilgilere göre; içinde Iğdır’ın da bulunduğu 20 kadar ildeki havanın hassas düzeyde kirli olduğu tespiti yapılmıştır. Yine bu tespit neticesinde Iğdır’daki hava kirliliği sağlık açısından acil durum oluşturabileceği, nüfusunun tamamının etkilenme olasılığının yüksek olacağı ifadeleri de yer almaktadır. Iğdır’da geçen yıllarda, hekimler hava kirliliği nedeniyle, solunum enfeksiyonların da artış olduğu, hastalara ağır tedavi uygulamalarına rağmen sonuç alamadıklarını dile getirmişleridir.

Bu bağlamda;

1)Bakanlığınız tarafından iller bazında ve periyodik olarak hava kirliliği ölçümleri yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa Iğdır’da hava kirliliğinin tespiti doğrultusunda son 10 yıla göre ulaşılan bulgular nelerdir?

2)Iğdır’da hava kirliliği oranlarına göre ilçeleri nasıl sıralanmaktadır? Bu veriler nelerdir?

3)Iğdır’daki 1.derece hava kirliliğinin nedenleri ve çözümü konusunda Bakanlığınızca kapsamlı bir araştırma yapılmış mıdır? Varsa bunun sonuçları nasıldır? Iğdır’daki 1.derece hava kirliliği nedeniyle acil çözümler geliştirilmesi konusunda Bakanlığınızca neler yapılması düşünülmektedir?

4)Iğdır’da Bakanlığınıza bağlı İl Müdürlüğünde hava kirliliğini önlemek adına hangi çalışmalar yapılmaktadır? Hava kirliliğine neden olan uygulamalar nedeniyle bu güne kadar hangi denetimler yapılmış ve hangi yaptırımlar uygulanmıştır?

5)Doğaya uyumlu bir yakıt olan doğalgaz yerine daha ucuz ve çevreyi olumsuz yönde etkileyen kömürün sanayide ve konutlarda kullanımının hava kirliliğine neden olduğu bilinmektedir. Iğdır’ın hemen sınırından geçerek diğer illere doğal gaz geçişi yapılmaktayken Iğdır’a doğalgaz bağlantısı kurulmamıştır. Bu nedenle de Iğdır’da kömür ve diğer doğal yakıtlar kullanılmakta buda hava kirliliğine neden olmaktadır. Iğdır’da doğalgazın kullanımını sağlama konusunda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na tavsiye niteliğinde görüş bildirmeyi düşünmekte misiniz?

6)Iğdır’daki hava kirliliğinin insan sağlığına yönelik etkilerini azaltmak konusunda hangi önlemler alınmıştır?”

Bu davranışından dolayı Milletvekilimiz Sayın Pervin Buldan’a teşekkür ediyor ve daha sağlıklı bir yaşam için, bu konunun üzerinde daha fazla durulmasını talep ediyoruz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.