Güzlük Ekim Dönemine Toprak Analizi İle Başlanmalı

Toprak analizi, toprağın gübre ihtiyacını ortaya koyan bilimsel bir yöntemdir. Toprakta bulunan faydalı bitki besin elementi düzeylerini ve o toprakta yetiştirilecek bitkilerin ihtiyacı olan gübrenin miktar ve cinsini belirlememizi sağlar. Özellikle birim alandan, yüksek ve kaliteli ürün alınması ve toprağın verimliliğinin devamlılığının sağlanması için gereklidir. Toprak analizi yapılmaz ise gereğinden fazla veya az gübre uygulanabileceği gibi hatalı bir gübre çeşidi de kullanılabilinir.
Güzlük ekim dönemine girdiğimiz bu günlerde, ekim veya dikim işlemleri öncesinde toprak analizi yaptırılarak, uygun gübreleme programının oluşturulması yetiştiricilik döneminin, verimli geçmesi açısından büyük önem arz etmektedir.
Iğdır İl Tarım Müdürlüğü ile Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan protokol ile birlikte, çiftçilerin il tarıma vermiş oldukları dilekçelere istinaden, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğünde görevli, alanında uzman ziraat mühendisleri, arazide gerekli çalışmaları yaparak, uygun alet ve ekipmanlar ile toprak örnekleri almaktadır. Alınan toprak örnekleri, Iğdır Üniversitesine bağlı Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezine (ALUM) ulaştırılmakta ve gerekli analizler bu merkezde yapılmakta olup yetiştirilecek bitki türüne göre uygun gübreleme programı oluşturuluyor.
Yapılan protokol ile birlikte İl Tarım Müdürlüğünce alınan ve analiz edilen her bir numune için çiftçiler 58 TL yerine 25 TL ücret ödemektedirler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.