Gülbey: “Ermeniler Kars’ta Neyin Peşindeler, Dışişleri Buna Niye Suskun”

4

Ermenistanlı ödüllü caz piyanisti Tigran Hamasyan, Harutyun Topikyan şefliğindeki Ermenistan Erivan Devlet oda Korosu eşliğinde Türkiye-Ermenistan sınırındaki tarihi Ani Harabelerinde konser vermelerine bir tepkide ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey’den geldi.

ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, Yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan devleti Diaspora Bakanlığının özellikle yıllardır Kars’da bazı kültürel faaliyetler organizasyonlarına el altından destek vererek halk üzerinde piskolojik etgenler yarattıp, Ermenistan sınır kapısının açılmasının ön hazırlıkları yapılmak istendiğini idia etti.

Gülbey, “ Ermenistan Diaspora Bakanlığı doğu bölgemizde Kars ve Van kendilerine üs bölgesi olarak seçmiş ve bu iki şehrimizde perde arkasında maddi manavi bazı sivil oluşumları örgütleyerek bu iki şehrimizde organizasyonlar yaptırmaktadır. Bu iki şehrimizde yaşayan halkımızın Ermenistan’a karşı geçmişte oluşan ve ermeni çetelerinin yaptığı katliamları unutturmak bir piskolojik çalışma yapılmak isteniyor. Çünkü sınır kapıları açılması ve rahatca Doğu Ermenistan hayallerini gerçekleştirmeleri daha rahat ve tepkisiz olması peşindeler dedi.”

Gülbey, “ Geçtiğimiz yıllarda çeşitli kültür faaliyetlerini Karsta gerçekleştiren Ermenistan sivil toplum kuruluşları (Şarap tanıtımı, ortak konserler ve kültürel etkinlikler vb.) bu tür etkinliklerin toplumda ne gibi tesiri olduğunu test amaçlı bir girişim yapıldı. Müslüman halkın kanını döktükleri Kars kalesinde Ermeni turistler Ermenistan devlet bayrağını açtılar. Tek tepki ASİMDER’den geldi, şimdi ise bu şekilde test ediliyor hemde Kars belediyesi MHP tarafından yönetildiği bir döneme denk getirilmeside ayrı bir konu, bunların Dışişleri Bakanlığımızdan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Valiliği bunlara nasıl izin veriyorlar anlamış değiliz. Konserin Papaz elbisesi ile yapılması hatta kilise içersinde ayin duasının okunması bu halkı kışkırtmak veya sindirmekten başka bir şey değildir. ASİMDER ve 24 dernek temsilcimiz ile Erivan’da bulunan Gök cami (Göğ Mescid’de) Cuma namaz kılma talebimiz Ermenistan yetkililerince red edilmişti, peki onlar ellerini kollarını sallayıp gelip istediklerini bizim ülkemizde yaparken, neden bizler atalarımızın sürgün edildiği Revan’a gidemiyoruz. Bu konun T.C. Dışişlerince düşünülmesi gerektiği kanatindeyiz, bu kadar duyarsız olan yetkilileri göreve davet ediyoruz şeklinde açıklama yapıldı. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.