Gönüllü Berberler Köy Çocukları İçin Yollara Düştüler

Iğdır’da bir araya gelen gönüllü berberler, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı ya da kar yağışından dolayı yollar kapalı olduğu için şehre gelemeyen çocukları tıraş etmek amacıyla köy köy dolaşıyorlar.

Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özcan önderliğinde 12 gönüllü berber, sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla internet üzerinden düzenlenen projeyle bir araya geldi. Berberler, özellikle kar yağışından dolayı yolları kapanan köyleri geziyor.

Berberler, köy gezilerinde şehre gelmekte zorluk çeken ve maddi imkânları olmayan çocukları köylerinde ücretsiz tıraş ediyor.

Özcan, yaptığı açıklamada, toplum için yaptıkları çalışmalara yardımseverlerin rağbet gösterdiklerini anlattı.

Köyleri gezerken çektiği çocukların fotoğraflarını internetten paylaşınca birçok yardımseverin onlara yardım etmek için kendisine teklifte bulunduğunu belirten Özcan, şunları dile getirdi:

“Mesleğim gereği köyleri geziyorum, köy okullarına gidiyorum. İnternette fotoğrafları paylaştım, berberler bana ulaştılar. Böyle bir sosyal sorumluluk projesi yapmak istediklerini söylediler. Ben de her köyü bildiğim için onlara öncülük ettim. Beraber köy okullarını geziyoruz ve berber arkadaşlar seçmeden herkesi tıraş ediyor. Arkadaşların hedefleri en az 500 öğrenci, gidebilecekleri bütün köylere gidecekler.”

Gönüllü berberlerden Ferhat Ataş da köylerdeki çocukların yaşadıkları imkânsızlıklar nedeniyle şehirlere gelemediklerine işaret ederek, projeyle tüm çocukların teker teker tıraş edileceğini belirtti.

Ataş; “berber arkadaşlarımızla görüştük, böyle bir kampanya yürütme kararı aldık. Bazı öğrencilerimiz yollar kapalı olduğu için şehre gelemiyor, bazılarının ise maddi imkânı yok. Onlar bize gelemiyor ama bizim gitme imkânımız var. Hepsini tıraş etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Böyle güzel projelerin artmasını temenni ediyoruz”

Projenin hedefinin özellikle okullardaki yardıma muhtaç öğrenciler olduğunu ve okul okul gezerek çocuklara ulaştıklarını ifade eden Ataş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bir araya gelen 12 kişilik meslektaşımızla gruplara ayrıldık, her grup farklı bölgeye gidecek. Şehir merkezlerine uzak köyleri ön planda tutuyoruz. Hedefimiz ildeki tüm köyleri gezip bu projeyi yürütmek. Tahminen 500 öğrenciyi tıraş edeceğiz. Projemizi duyan herkes memnuniyetini dile getiriyor, toplumdan olumlu tepkiler alıyoruz. Böyle güzel projelerin artmasını temenni ediyoruz.”

Berberlerden Abil Askerov da; “köylerdeki muhtaç öğrencilere elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gerekirse tüm köyleri gezip okullardaki öğrencilere yardımcı olacağız. Kaç öğrenci olursa olsun hepsine teker teker ulaşacağız” diye konuştu.

Bir süredir köyleri dolaşan gönüllü berberler, proje çerçevesinde bir hafta daha çocuklara ulaşmak için köyleri gezecek.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.