Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Aracı Hizmete Girdi

22

Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü ağız ve diş sağlığı alanında koruyucu ve önleyici hizmet verebilmek amacı ile özel olarak tasarlanan içerisinde mini bir diş kliniği bulunan gezici ağız ve diş sağlığı aracını Iğdır Valisi Davut Haner’in katılımı ile hizmete soktu. Araçla Iğdır’ın tümünü kapsayacak şekilde mobil diş sağlığı ve tarama hizmeti verilmesi planlanıyor.

Açılışta Halk Sağlığı Müdürü Dr. Timur Yusufoğlu;  “Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak en uç noktada yaşayan vatandaşımıza her türlü sağlık hizmeti götürmek temel amacımızdır. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğini sağlamak, tüm il genelinde özellikle anasınıfı ve birinci sınıftaki çocuklarımıza koruyucu ve önleyici tedaviler verebilmek ve sağlık taramalarımızı daha rahat bir şekilde sunmak amacıyla mobil diş ünitemizi temin ettik ve vatandaşımızın hizmetine sunduk” dedi.

Mobil diş ünitesi aynı zamanda sağlık hizmeti almak için sağlık kuruluşlarına ulaşma imkanı olmayan kırsal yerlerdeki vatandaşlara 1.basamak koruyucu diş sağlığı hizmetleri ve mobil araçta uygulanması mümkün olan basit tedavi edici hizmetleri sunacak.

Diş sağlığı hakkında duyarlılık oluşturmak, diş hekimliği konusunda koruyucu ve önleyici hizmetlerin en ücra yerlere kadar ulaşılabilirliğini sağlamak amacıyla hizmete sunulan mobil araç  diş çürümelerinde koruyucu ve önleyici  olan flor vernik ve fissur örtücü uygulanmasının yanı sıra diş çekimi, diş taşı temizliği ve mobil araçta uygulanması mümkün olan birtakım tedaviler ile kırsaldaki vatandaşların yüzünü güldürecek.

 Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de 6 yaş grubunda süt dişlerinde çürük olmayan kişi oranı yüzde 17’de kalıyor . Yapılan araştırmalar kırsalda yaşayan vatandaşlarda, çürük görülme sıklığının, dolayısı ile tedavi ihtiyacının il merkezlerine oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinden yeterli ölçüde yararlanamayan, sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin zor olduğu yerlerde bu hizmetlerin gezici sağlık araçları ile götürülmesi ağız-diş sağlığında ülkemiz için önemli bir adım gibi gözüküyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.