“Gergedan Böceği Yakalayanlara Para Cezası Verilecek”

g2

G

Son günlerde ortaya çıkan ve Iğdır’da da görülen gergedan böceği ile ilgili olarak Iğdır Orman ve Su işleri Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

Orman ve Su işleri Müdürü Mete Türkoğlu ve Iğdır Üniversitesinden Entomolog Yrd. Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık yaptıkları açıklamada şu bilgilere yer verdiler:

“Doğamızın yok edilmemesi için bu açıklamayı yapıyoruz. Bu böcek tropikal ve uzak doğu hariç özellikle ülkemizde ve dünyanın her tarafında görülen bir böcektir. Özellikle çiftleşme dönemi olduğu için akşamları ışığa yönelerek vatandaşlarımızın karşılaşması doğaldır. Özellikle erkeklerinin boynuzumsu bir çıkıntısının olması onların çok değerli olduğunu düşündürmekte, aslında doğada yaşayan bütün canlılar bizim için değerli. Bu böceği maddi olarak kıyaslamak yanlış şuan her tarafta olan sıradan bir böcek, bunlar doğada hayvansal ve bitkisel atıklarla beslenmekte ve geri dönüşüm sağlamaktadır. Bu böcekler doğanın her tarafında var. Bu dönem en fazla görülmesinin sebebi çiftleşme dönemi olduğu içindir.”

“Para cezası verilecek”

Iğdır Orman ve Su işleri Müdürü Mete Türkoğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyldi:

“Bu haberler uydurma bir haberdir. Bu böceklerin hiçbir parasal değeri yoktur. Bu böcekler atıklarla beslenen bir nevi doğanın çöpçüsüdür diyebiliriz. Böyle giderse insanlar bu böcekleri satacağım diye toplarsa neslinin tükenmesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Vatandaşlarımıza sesleniyorum bunları toplamak kanunlarımıza göre suç teşkil etmektedir. Biyolojik ve ekolojik döngünün bozulmasına ilişkin 1000 ile 38 bin lira arasında para cezası verilecek. İlimizde bu tür vakalarla karşılaştığımız takdirde cezai işlem başlatacağız. Vatandaşlar geceleri ışığa gelen bu böcekleri kovsunlar, başka bir şey yapmasınlar.

Böceği bularak Orman ve Su işleri Müdürlüğü’ne getiren Iğdır Üniversitesi Öğrencisi Kemal Yerlikaya; “4 tane buldum ama istesem birçok böcek bulabilirim. Bu böceklerin hiç kimseye zararı olmaz, aksine faydası vardır” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.