Genel Sekreterlikte Yolsuzluk Şüphesi

 

            Geçtiğimiz hafta kaleme aldığım bir yazıda Iğdır Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği’ndeki bazı ihale ve alımlarda şaibeler olduğunu, esnaf ve vatandaşların, bu kurumda yolsuzluk yapıldığına dair iddiaları olduğunu ifade etmiştim. Daha sonra gazetemize ulaşan bilgilerle de bu iddiaların kuvvetle muhtemel olduğu kanısına vardım.

            Gazeteciliğin sorumluluklarından birisi de devlet kurumlarındaki yolsuzlukları ihbar etmek ve yetkilileri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarmaktır. Kamu yararı gözetmek adına Iğdır Kamu Hastaneler Birliği’ndeki ihale yolsuzlukları hakkında gazetemize ulaşan bilgileri siz değerli okurlarla ve yetkili mercilerle paylaşmak istiyorum.

            İddialara göre yaklaşık bir yıl önce hastanedeki bazı tıbbi cihazların onarımı için birkaç firma ile görüşülmüş ve araştırma yapılmış. Iğdır Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği’nin ön çalışmaları sonucu Şafak Medikal ve Toprak Medikal ismindeki iki firma cihazların bakım ve onarım işlerini 100 bin lira karşılığında yapmak üzere teklif vermişler. Daha önceki sekreter Muhammed Karaca döneminde başlatılan bu ön çalışma Karaca’nın kurumdan ayrılması ile yerine gelen Kamu Hastaneler Birliği Sekreteri Kemal Eyvaz Bey’e kalmış. Lakin ne hikmetse Kemal Bey kurumdaki teknisyenlerden olan Şabu Karadağ’ın da konuya dahil olmasıyla Teknomet adında bir kurumla irtibata geçmiş. Şafak Medikal ve Toprak Medikal’in 100 bin liralık onarım teklifini görmezden gelerek cihazların bakım-onarım işini Teknomet’e 900 bin karşılığında vermiş. Yani anlayacağınız kamuya 100 bin liraya mal olacak bir hizmet alımı, 9 kat fazlasına, 900 bin liraya mâl edilmiş. Kurumdaki yolsuzluk bununla da sınırlı kalmamış. Ayrıca Teknomet ile 2 yıllık bir sözleşme imzalanmış. Bu sözleşmeye göre kurumun ihtiyacı olan cihaz parçaları ve bakım-onarım alımları 2 yıl boyunca Teknomet’ten karşılanacakmış.

            Gazetemize gelen bu bilgiler ışığında gerekli araştırmaları yaptık. Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına sadece duyumlarla yetinmeyip imkânlarımız dahilinde haber ile ilgili daha fazla bilgi ve belge toplamaya çalıştık. Konunun üzerine gittikçe ne yazıkki son derece vahim noktalara ulaştık. Edindiğimiz bilgilere göre Şafak ve Toprak Medikal şirketleri Kemal Bey’i şikâyet etmişler. Kurumda yolsuzluk yapıldığını belirtip şikâyetçi olmuşlar. Valilik, şikâyet üzerine Milli Emlak Müdürü’nü konuyu araştırması için görevlendirmiş. Sizlerin de tahmin edeceği üzere Milli Emlak Müdürlüğü konuyla pek alâkalı olmadığı için üstünkörü bir araştırma yapılmış. Halbuki bu iddialar karşısında daha yetkili ve konuya hakim bir birimin görevlendirilmesi ve daha detaylı bir inceleme gerçekleştirmesi gerekmez miydi?

            Iğdır Kamu Hastaneler Birliği Sekreteri’nin bu şaibeli işlemleri ne yazıkki Iğdır ile sınırlı kaymayıp Ağrı iline de sıçramış. Kurumda çalışan Şabu Karadağ isimli teknisyen, Ağrı Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği ile iletişime geçiyor ve Teknomet’i kendilerine tavsiye ediyor. Şüphesizki Karadağ’ın bu teşebbüsünün Kemal Eyvaz’ın bilgisi dışında gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Teknomet vasıtasıyla Ağrı’da da aynı film çevrilmeye çalışıyor fakat polisin ansızın gelen baskınıyla Teknomet yetkilisi, Ağrı Kamu Hastaneler Birliği Sekreteri ve Şabu Karadağ gözaltına alınıyor. Konu ile ilgili inceleme başlatılıyor.

            Tüm bu bilgilere ve beyanatlara dayanaraktan Genel Sekreter Kemal Bey’e sormadan edemeyeceğiz:

            Bu iddialar doğru mudur? Eğer bu iddiaları reddediyor iseniz, bu durumda herhangi bir basın açıklaması yapmayı ve kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz? Eğer iddialar doğru ise, devleti böylesine bir zarara uğratmayı vicdanınız nasıl kabul ediyor?

            Bu iddialar karşısında en büyük sorumluluk Valilik makamına düşmektedir. Konu ile ilgili daha ciddi ve derinlemesine bir inceleme başlatılmalı ve kamuoyu bu konuda bilgilendirilmelidir. Ortada devletin yaklaşık 800 bin liralık bir zarara uğratılmış olma ihtimali ve bu yolsuzluğun devam ettirilme riski vardır.

            Bu konunun üzerine gidilmemesi veya göz ardı edilmesi şüphesizki kamunun zararına olacaktır. Bu sebeple; buradan Sayın Vali Ahmet Turgay Alpman’a sesleniyorum. Adaletli ve sorumlu yönetim tarzınızın bu konuya da yansıyacağına olan inancım tamdır. Biran evvel gerekli soruşturmaların yapılması ve kamu vicdanının rahatlatılması gerekmektedir.

YAZAR: OSMAN TOKA

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.