Geleneksel Aşura Çadırı Kuruldu

8

Iğdır Gün Işığı Derneği Aşura Gönüllüleri tarafından Hz. Hüseyin ile 72 yareninin Kerbela’da katledilişinin 1377. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenler çerçevesinde, ‘Kerbela’dan Bir Esinti Aşura Çadırı’ kuruldu.

Zübeyde Hanım Bulvarı’nda açılan aşura çadırı, sabah erken saatlerden gecenin ilerleyen vakitlerine kadar açık tutuluyor. Hz. Hüseyin ve beraberinde şehit olanları anma amacıyla ‘Kerbela’dan Bir Esinti, Aşura Çadırı’ adıyla kurulan çadırda; Ehlibeyt Kültürü ve Caferilik ile ilgili birinci elden kaynak ve dokümanlar yer alıyor. İçinde Kerbela’da yaşananları canlandıran ve o zamana ait sembolik materyallerle zenginleştirilen ‘Kerbela Sahnesi’, Kerbela’da yaşananları anlatan kitap, CD, resim ve film gibi materyallerin de sergilendiği Aşura çadırını her kesimden insan ziyaret ediyor.

Iğdır Gün Işığı Derneği Aşura Gönülüleri tarafından yapılan açıklamada şunları kaydedildi:

“Bu çadırda yaklaşık 1400 yıllık bir matemi ve yüreklerimizde bitmeyen Hz. Hüseyin aşkını özetlemekteyiz. Peygamber’in evladı olan ve yüreğimizde sönmeyen meşale, yani İmam Hüseyin’in çağlara yayılan yasını Hz. Zeynep’ten sonra biz yaymak istiyoruz. Dinin ve namazın bütünü ve dini, namazı kurtaran Hz. Hüseyin’dir. Hz. Hüseyin’in kanı ile din ve namaz yükselmiştir.”

Aşura gününün aşure tatlısı olmadığını, bugünün tatlı yapıp dağıtma günü olmadığını savunan dernek yetkilileri, “bugün Peygamber’imizin torununun zulümle katledildiği gündür” şeklinde konuştular.

Hz. Hüseyin’in direnişin ve özgürlüğün sembolü olduğunu ifade eden dernek yetkilileri; “biz Hz. Hüseyin’in gerçek kimliği ile ümmete tanıtılmasını istiyoruz. Hz. Hüseyin, Allah Resulü’nün evladı ve kendisinden 50 yıl sonra iktidar ve saltanat meraklılarınca, koltuk sevdasına kurban edilmiş olan bir hak önderidir.

Kendisi İmam Hüseyin makamı aldığı zaman, bunu kendi başına almamıştır. Allah Resulü’nün aldığı vahiy ile olmuştur, kendisi ehlibeyt imamlarının üçüncüsü ve Hüseyin, Muhammedi dinin ortadan kaldırılmasını engellemek için şehit düşmüştür” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.