Gebe Okuluna Büyük İlgi

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimliği’nden yapılan açıklamada gebe okulu ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Gebe Okulu projesini hayata geçiren ve ücretsiz olarak anne adaylarına eğitim vermeye başlayan hastanemizde eğitimler geniş katılımlı olarak devam ediyor. Gebe eğitimleri daha profesyonel hale getirilmiş, gerekli düzenlemeler yapılarak gebelerin eğitim için uygun ortam ve eğitim materyalleri sağlanmıştır.

Gebe okulunda eğitim başlıklarımız: Gebelik oluşumu, Beslenme, Bakım, Tehlike belirtileri, Gebelik egzersizleri, Doğum ve nefes egzersizleri, Loğusalık bakımı, Anne sütü ve emzirmenin faydaları, Bebek bakımı şeklinde oluşmaktadır.

Eğitim için randevu gerekmemektedir. Eğitimler, açık gruba yönelik, bireysel danışmanlık veya gebenin eşi ile birlikte katılacağı eğitimler şekilde yapılmaktadır.

Muayene, tahlil, NST sırası beklerken zamanlarını ayırabilecekleri bir program olup eğitimleri tamamlayan gebelere katılım belgesi verilmektedir.

Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik doğum sürecine dahil etmektedir.

Derse gelen anne adayları, böyle bir eğitimin gerekli olduğuna, ayrıca herkesin de bu eğitimlere katılması gerektiğini belirttiler. Hastanedeki doktor ve sağlık çalışanlarının ilgisinden memnun kaldıklarını, derslerin hem keyifli hem de öğretici olduğunu söylediler.

Konuyla ilgili Başhekim Nevruz EREZ: Doğum kadının bilgeliğidir. Gebe eğitim programına katılan tüm gebelerin gebelik, doğum, çocuk bakımı, emzirme, çocuk sağlığı vb. gerekli konularda bilgi ve beceri sahibi olmalarını sağlamak amacıyla gebe okulumuzu açtık. Hafta içi her gün saat 08-16 arasında eğitimler verilmektedir. Eğitimler konu anlatımlı ve uygulamalar eşliğinde 10 kişilik guruplardan oluşmaktadır. Eğitim modüllerimize istekli olan baba adayları da eşleriyle birlikte katılabileceklerdir.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.