Gadir-i Hum Bayramı Nedeniyle 5 Bin Kişiye İhsan Yemeği Verildi

ll

Iğdır da yaşayan Caferi mezhebine bağlı vatandaşlar Gadir-i Hum bayramı nedeniyle Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım bulvarında her yıl olduğu gibi bu yılda 5 bin kişiye ihsan yemeği verdiler.

Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) Hicretin 10. yılında veda haccı dönüşünde Medine, Mısır ve Irak yol ayrımındaki Gadir-i Hum mevkiinde Hazreti Ali’yi müjdeli ifadelerle taltif ettiği gün, Iğdır’da bayram havasında kutlanıyor.

Dini Hoca Kazım Bahci, “Bu gün 5 Bin Kişiye ihsan yemeği verdik. Iğdır Merkez, Karakoyunlu İlçesi, Aralık İlçesi ve Tuzluca İlçesinde de ihsan yemeği veriyoruz.” dedi.

Iğdır’da Caferilerin dini hocalarında Kazım Bahci, Peygamber efendimizin Hac dönüşünde kendinden sonra varis olarak Hz. Ali’yi göstermiştir” dedi.

Kazım Bahci,  Zübeyde Hanım Bulvarında kurulan çadırın önünde yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Hz. Resulullah veda haccından dönerken Gadir-i hum denilen bir bölgede bütün hacıları bir araya toplayarak ‘Hz. Ali ‘yi yanına çağırdı ve sağ elini havaya kaldırarak, benden sonra veliniz Ali’dir. Beni seven onu sevsin…’mealinde hitap etmiştir. Şia-caferi inancına mensup kişiler bu günü bayram olarak yadederler. Bugün Gadir-i hum bayramıdır, yani Hz. Ali’yi Peygamber efendimiz kendisinden sonra varisçi olarak gösterdiği gündür. Biz Caferilerde bugün bayram günüdür. Bütün ehlibeyt dostlarının bayramını kutlarım” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.