Evde Hasta Bakımı Teknikerleri Mağdur..! Talep: Görev Tanımı ve Atama

 

Sağlıkta dönüşüm projesi adı altında “Evde Sağlık Hizmetleri” kapsamında sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarında “Evde Hasta Bakım Teknikerliği” bölümü açıldı.

Türkiye geneli evde hasta bakım tekniker ihtiyacı olmasına rağmen bu bölümün görev tanımı halen çıkartılmayıp bu bölüme atamalarda yer verilmemektedir. 27 Şubat 2015’te Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikte Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve kamu kurumu hastanelerinde evde hasta bakımı teknikerlerine yer verilmesi öngörülürken bu yönetmeliğe uyulmadığı ve alım yapılmayıp bölüm mezunları mağdur edilmesine devam ediliyor. 

 Bu bölüm mezunlarının mağdurları arasında Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu mezunları bulunuyor.

2014-2016 yıllar arasında sadece 6 sözleşmeli alım yapıldı. Evde sağlık hizmetleri bu kadar önemliyken ve yönetmelik oluşmuşken bu mezunların görmezden gelinip alım yapılmadığı belirtiliyor.

Görev tanımı yüzünden özel sektörde bir karşılıkları olmadığını söyleyen öğrenciler; halbuki 2 yıl boyunca aldıkları eğitimin bunun tam tersi olduğunu ifade ettiler. Gerek sağlık taraması gerekse fiziksel bakım yönünden yeterli bilgiye hem teorik hem de uygulamalı olarak sahipler. Görev tanımı ve kadro tanımlama sıkıntısı yüzünden mağdur durumdalar. Mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli mercilere seslerini duyurmak ve gerekli mercilerin bu Mağduriyetlerini gidermeleri tek temennileri olmuş.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.