Eti Kokmuyor, Yünü Verimli Yılda İki Kez Doğum Yapıyor

Soğuk iklime dayanıklılık konusunda dünyanın en bilinen hayvanlarından olan Romanov koyunu, Iğdır’a getirilerek yetiştirilmeye başlandı.

Iğdır merkeze bağlı Yaycı köyünde yaşayan üç kardeş, ismini haberlerde duyduğu, çok sayıda kuzu yapmasıyla bilinen Romanov koyununu Ukrayna’ya giderek yerinden alıp Iğdır’a getirerek hayvancılık yapmaya başladılar.

Yaz mevsiminde hava sıcaklığının 40 dereceye kadar ulaştığı Iğdır’ın Yaycı köyünde evlerinin bahçesinde koyunları yetiştirmeye başlayan Abdulali Yıldırım ve kardeşleri, 4 ay Ukrayna’dan kalarak 200 koyun toplayarak Iğdır’a getirdi.  Romanov koyunu üretmeye başladı.

Abdulali Yıldırım yaptığı açıklamada: 2017 yılında ülkemizdeki canlı hayvan açığı ve et fiyatlarının yüksek rakamlara ulaşması nedeniyle hayvancılığa başlamamıza vesile oldu ve yaklaşık 1 yıl önce bu işi nasıl yaparız, nerden başlamalıyız diye bir araştırma yaptık bu süreçte romanov ırkı koyunlar dikkatimizi çekti Türkiye genelinde bu ırkı besleyen çok az sayıda insan olduğundan romanovun ana vatanı Ukrayna’ ya  giderek orda bulunan çiftliklerde inceleme kararı verdik 1 ay süre boyunca Ukrayna da  romanov ırkı koyunları faal çiftliklerde takip ederek ithal etmeye karar verdik romanovun en büyük özelliği 13 ayda 2 defa yavru vermesi ve her batında 2-3-4 yavruya kadar yavrulaması bizleri daha da etkiledi tarım ve hayvancılık bakanlığından gerekli yasal izinleri alarak ithalat için girişimlerimizi başlattık akabinde Ukrayna da yaklaşık 4 aylık zorlu  bir süreç yaşamamıza rağmen kararımızdan vaz geçmeyerek 200 adet romanov ırkı küçükbaşın ithalatını gerçekleştirdik Iğdır ilinde bu ırkı ithal eden ilk firma olduk. Iğdır’da romanov besleyen 5 adet çiftlik vardır ve bunlardan biride yıldırım romanov koyun kuzu çiftliği olarak bizleriz. Dünyada kuzu makinası olarak ün yapan romanov ırkı küçükbaşları kısaca tanıtmak gerekirse 13 ayda 2 defa yavru vermesi ve her doğumda 2-3-4 yavru vermesi ve annelik kabiliyeti en yüksek küçükbaş hayvandır.-40 derece soğuğa +40 derece sıcağa dayanıklık göstermesi ilimiz iklimine adapte olması daha kolay oldu yavrular 6 aylıkken gebe kalabilmekte ve 12 aylıkken doğum yapma özelliğine sahiptirler şuanda romanovlar Türkiye piyasasında anaç koyun olarak 2500 tl koçlar 3000 tl 2 aylık kuzular ise 1250 tl gibi bir rakama rahatlıkla alıcı bulmaktadır. çiftliğimizden yoğun bir şekilde çevre illerden kuzu talebi vardır ve taleplere yetişmek için hayvanlarımızı çok özenle besleyip en iyi verimi almak için çaba sarfetmekteyiz. “dedi

Ukrayna’dan getirilen koyunun kısa sürede Iğdır’a uyum sağladığını söyleyen Abdulali Yıldırım, Yıldırım romanov koyun kuzu çiftliği sahipleri olarak Eser yıldırım, Abdulali Yıldırım ve Yusuf Yıldırım 3 kardeş bu işe gönül verdik ve diğer bescilerimize de tavsiye deriz. 100 hayvanlık sürüden bir yılda yaklaşık 500 tane yavru alabilirsiniz.  “şeklinde konuştu.

Romanov koyunun özelliği “Yılda iki defa doğum yapıyor, her doğumunda 2 veya 3 yavru veriyor.. Bunun içinde 4 veya 5 yavru doğuran koyunlarda oluyor. Ortalama olarak 200 koyundan yıl içinde sağlıklı 500 yavru alabiliyor. Romanov koyununun normal koyun ırkından bakım açısından hiçbir farkı yok. En büyük özelliklerinden biri, koyun etini sevmeyenlerin çoğu kokusundan dolayı sevmez, bu koyunun etinde koku yok. Bu koyunun kuyruğu olmadığı için yağ oranı az ve karkas ağırlığına baktığınız zaman normal koyuna göre daha fazla et veriyor, yünü de çok verimli. Bir koyun 3 veya 4 yavru doğurduğu zaman kuzularına rahatlıkla bakabiliyor. Bir koyunun fiyatı 1000 ile 2000 TL arasında değişiyor.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.