Eski Rektör Prof. Dr. İ.Hakkı Yılmaz Serbest Bırakıldı

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Iğdır Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz serbest bırakıldı.

Kripto FETÖ’cü olduğu iddia edilen F.S.’nin ifadesi üzerine içeri atıldığı iddia edilen Iğdır Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz dün tahliye edildi. Bir süredir Kars Cezaevi’nde tutuklu bulunan Prof. Dr. Yılmaz özgürlüğüne kavuştu.

Duruşmayı takip edenler, Rektör Yılmaz’ın tahliyesiyle kumpas tamamen boşa çıkarken üniversite yönetiminden tutuklu kimsenin kalmadığını belirttiler.

Iğdır Üniversitesi eski Rektörü İbrahim Hakkı Yılmaz’ın darbe girişiminden iki yıl önce Fetöcüleri makamından kovduğu ve sonrada onların yayın organı Zaman Gazetesi’nde hedef tahtasına oturtulduğu ifade edildi.

Rektör Yılmaz’ın yakınları açıklamalarında şunları söylediler:

“Iğdır Üniversitesi’nin yönetimini ele geçirip hedefleri doğrultusunda kurumu yönetmek isteyen Fetöcülere geçit vermeyen Yılmaz, yeniden rektör olarak atanınca amaçlarına ulaşamadılar. Darbe girişiminden sonra ise üniversite yönetimini ele geçirmek isteyen birtakım çevreler ile kripto Fetöcülerin hedefi haline gelen Rektör Yılmaz’ın iftira ve kumpaslarla tutuklanması sağlandı. Ancak, yanlış hesap yargımızdan döndü.

Kahvehanelerde halkın içinde oturarak yazışmalarını yazmaya çalışarak Iğdır üniversitesini adeta yoktan var ederek günümüze getiren eski Rektör Yılmaz’ın Iğdır üniversitesine emekleri inkâr edilemez bir gerçektir.”

Dün sabaha karşı Kars Cezaevi’nden serbest bırakılan eski Rektör Yılmaz, dostları ve sevenleri tarafından karşılandı. Kendisine iftira atanlarla hukuk önünde hesaplaşacağı belirtilen Yılmaz’ın sosyal medya ve basında aleyhinde iftira ve hakaret paylaşımı yapanları savcılığa vereceği belirtildi.

Eski Rektör Yılmaz, “FETÖ tehdidini darbe girişiminden çok önce şöyle anlatmıştı”

FETÖ’nün kendisini tehdit ettiğini belirten eski Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz daha önce Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 2012 yılında FETÖ’nün ‘Iğdır il imamı’ olarak bilinen Hikmet Bulut’un kendisine, bazılarını üniversiteye alması konusunda talimat vermeye kalktığını söyledi.

Bulut’un taleplerini kabul etmediğini dile getiren Yılmaz, “Bir öğretim üyesini ilahiyat fakültesine dekan olarak atamamı istedi. Ben bu talepleri reddettim. FETÖ, ‘Iğdır il imamı’ olarak bilinen Hikmet Bulut’un taleplerini yerine getirmeyince hakkımda asılsız iddialar üreterek beni yıpratmaya, bir dönem daha rektör olmamı engellemeye çalıştı. FETÖ’nün ‘Iğdır İmamı’nın talimatıyla örgüt ile gönül bağı olan bazı öğretim üyeleri, bir başka rektör adayına destek verdiler. Amaçları benim yeniden rektör olarak atanmamı engelleyip kendi arzu ettikleri kişiyi Iğdır Üniversitesine rektör yapmaktı.” ifadesini kullandı.

“Ben yeniden rektör olarak atanınca bunlar üniversitemizdeki amaçlarına ulaşamadılar” dedi.

FETÖ’nün böylece Iğdır Üniversitesi’nin yönetimini ele geçirip hedefleri doğrultusunda kurumu yönetmek istediğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz; “ben yeniden rektör olarak atanınca bunlar üniversitemizdeki amaçlarına ulaşamadılar” diye konuştu.

Prof. Dr. Yılmaz, 2012 yılında yeniden rektör olarak atandığında, FETÖ/PDY ile daha keskin mücadele etmeye başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Üniversitemiz bu örgüt mensuplarına karşı duyarlı davranmış, bunların üniversitemize girmelerine müsaade edilmemiştir. Eylül 2012’de Zaman Gazetesi Iğdır temsilcisi odama gelerek, ‘üniversitemizdeki FETÖ ile bağı olan bazı öğretim üyelerinin bana oy vermediğini, bir başkasını desteklediklerini’ söyledi ve benim bu kişilerin görev sürelerini 3 yıl uzatmam gerekirken 2 yıl uzatmamdan dolayı haksızlık ettiğimi’ iddia ederek beni tehdit etti. Ben de kendisini odamdan kovdum ve o tarihten itibaren Iğdır Üniversitesine sokmadım.”

FETÖ/PDY ile mücadelelerinin sürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, “Üniversitemiz 2012 yılından beri FETÖ/PDY elemanlarıyla mücadele etmektedir. Bölge imamının isteklerini reddettim, tehditlere aldırış etmedim. FETÖ’yü Iğdır Üniversitesine sokmadım.” şeklinde konuşmuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.