ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ GARANTİLİ KURS

Cumhuriyet Savcısı Mestan IŞIK ve Denetimli Serbestlik Müdürü Haydar DEMİR,  Hedef Sürücü Kursu sahibi Hacı Zakir ARI’nın katılımlarıyla forklift kurs programının açılışı gerçekleştirildi.

Açılışı yapılan forklift kurs programı ile; Denetimli serbestlik hizmetleri mevzuatına göre haklarında denetimli serbestlik tedbiri verilen 10 yükümlüye, yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini teşvik etmeyi, üretken, verimli, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk sahibi bir yaşam biçimini benimsemelerini sağlayarak onları topluma kazandırmak amacıyla forklift belgesi ve G sınıfı Ehliyeti almaları sağlanacaktır. İşkur tarafından hazırlanan 2019 İPA raporuna göre Iğdır ilin de ihtiyacı duyulan mesleklerin başında iş operatörü ve G sınıfı ehliyetine sahip kalifiyeli elamanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Hem Iğdır ilinde hem de Türkiye genelinde işkur açık iş ilanlarına baktığımız zaman bu alanda büyük bir istihdam açığı olduğu görülmektedir. İlimizdeki bu istihdam açığını kapatmak ve dezavantajlı grupta bulunan hükümlüleri iş sahibi yapmak için hayata yön ver projesi hazırlanmıştır.

          Bu proje ile müdürlüğümüzde sürekli var olan dezavantajlı grubun topluma kazandırılması amaçlanmıştır. Bu dezavantajlı grup kendini toplum tarafından soyutlanmış hissetmekte ve iş imkânı bulmakta zorlanmaktadır. Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz proje ile kendini toplumdan soyutlamış dezavantajlı grubu topluma kazandırmak, maddi anlamda bu kişilere destek sağlamak, üretime yönelik eğitilerek HAYATLARINA YÖN VERMELERİNİ sağlamak olduğu belirtildi.Forklift kurs programı sonunda Van ilinde  yapılacak olan sınavı kazanan 10  kursiyere iş imkanı garantisi verildi. Cumhuriyet Savcısı Mestan IŞIK ve Denetimli Serbestlik Müdürü Haydar DEMİR, yapılacak olan sınavda kursiyerlere başarılar diledi.

                          

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.