Erozyonla Mücadelede Tek Proje!

hh

Iğdır tarım ve hayvancılığına öncü olan, yaptığı yatırımlarla bölge insanının ufkunu açan Şıktaş Hayvancılık, 2012 yılında kiralamış olduğu 1040 dekarlık alanda ıslah çalışmalarını aralıksız devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen İl Tarım Müdürü Hüseyin Arslan ve Bitki Koruma Şube Müdürü Fidan Gonca’ya çalışmalarla ilgili bilgi aktaran Şirket Sahibi Sabri Şıktaş şöyle konuştu:

“Adı mera ama hiçbir bitkinin yetişmediği taşlık bir sahada iki yıldır aralıksız taş toplamaktayız. Hayvan gübresi ile beslediğimiz araziye, sondaj vurarak su çıkardık. İstediğimiz gibi su alamasak ta, şimdilik idare etmeye çalışıyoruz. Islah çalışmasının zorluğunu sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Bizler de hiçbir destek almadan bu işin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. En öncelikli sorunumuz ıslah etmekte olduğumuz arazinin ÇKS sistemine kayıtlı olmamasıdır. Yani yaptığımız yatırımların karşılığında ÇKS sistemine kayıtlı olmadığından hiçbir destek almamakta, kira sözleşmesi ÇKS yerine geçmemektedir. Bildiğimiz kadarıyla Iğdır’da ilk ıslah projesi budur. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak ve çölleşmenin önüne geçecek olan böylesi önemli bir projenin desteklenmesi, sahip çıkılması gerekmektedir.”

Islah çalışmalarını yerinde incelemek üzere İl Müdürü Hüseyin Eraslan ve Bitki Sağlığı ve Bitkisel Üretim Şube Müdürü Fidan Gonca ıslah amaçlı kiralanan mera arazisinde incelemelerde bulundular.

İl Müdürü Hüseyin Eraslan yaptığı açıklamada; “ilimiz Karakoyunlu İlçesi’nde bulunan 2631 parsel numaralı 63.351 dekarlık mera alanında 2012 yılında ıslah amaçlı kiralama ile Şıktaş Hayvancılık Gıda Mat. Tic. Lmt. Şirketine yıllık kira bedeli 8000 TL ile 25 yıllığına kiraya verilmiştir. Kiraya verilen alan topografik olarak %3-6 hafif eğimli bitki örtüsü zayıf %40-50 arasında taşlı yapıya sahip bir arazidir. Şuana kadar firma kiraladığı alanda ıslah çalışmalarına başlamış, 1040 dekarlık araziyi üç bölüme bölerek 300-350-390 dekarlık şeklinde ıslaha başlamıştır. Şuana kadar araziyi taş toplama makinesiyle taşlarını toplamış, tesviyesini yapmış, bol miktarda çiftlik gübresi araziye dökmüştür. Sulama için iki noktaya sondaj uygulaması yapmış ön bitki olarak arpa ve yonca bitkisi ekimi yapmış olup gayretli çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışmalar sonucu ıslah edilecek olan bölge hayvancılığımıza büyük katkıda bulunacaktır. Bu çalışmaları bizzat İl Müdürlüğümüzce takip etmekteyiz. Bu başarılı ve meşakkatli işin elbette ki arkasında olacak, gerekli destekleri sunacağız.” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.