Ermenilerin Katlettiği Gedikli Şehitleri İçin İhsan Yemeği Dağıtıldı

4

Iğdır’ın Tuzluca ilçesi Gedikli köyünde 1919 yılında Ermenilerce katledilen şehitler anılarak ihsan yemeği dağıtıldı.

Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ve Iğdır Kıbrıs Barış Hareketi Gazileri Derneği tarafından Gedikli köyüne yapılan ziyarette şehitler haftası nedeniyle Gedikli şehitleri kuran okunarak anılarak şehitler için ihsan yemeği ve helva dağıtıldı.

Köyde bulunan ve 2003 yılında yapılan kazı sonucunda ortaya çıkarılan toplu mezardan 96 kişinin cesedi çıkarılarak yapılan anıt mezarı ziyaret eden vatandaşlar burada Fatiha okuyarak dua ettiler.

Anıt önünde yapılan tören saygı duruşuyla başladı. Törende konuşan Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal’,”Sözde soykırım yalanları ile dünyayı kandıran Ermeniler, 24 Nisan da maalesef başta Rusya olmak üzere Almanya, Fransa ve birçok Avrupa ülkesini yalanlarla kandırarak Türkiye’yi suçlar mahiyette açıklamalar yaptırmıştır. Yine yalanları ile dünyayı meşgul ederek yalan sözde soykırımın 100. Yılını kutlamıştır. Türk milletini

suçlayamıştır.Asiil Türk milleti hiç kimseye katliam yapmamıştır.Asıl katliamı yapan Ermeniler soykırıma uğrayan Türk milleti olmuştur. 1919 yıllarında Ermeni Çetecileri Taşnak ve Hınçak

Komitecileri tarafından Gedikli Hakmehmet ve Oba Köylerinde çoluk mçocuk yaşlı genç demeden yüzlerce Müslüman Türk insanını hunharca katletmişlerdir. Bu toplu mezarlar Anadolu’nun birçok yerinde mevcuttur. Oysa bir tek Ermeni mezarına rastlanmamıştır. Bu da

Gösteriyor ki asıl soykırımı yapan Ermenilerdir Gerçek Ermeni katliamına uğrayan Gedikli köyündeyiz. Bunun belgesi de buradadır.

Ermeniler insanları tandır damına doldurup kuyulara atıp öldürmüşlerdir. Ermeniler katil bir millettir. Doğu Anadolu bölgesinde katliam yapmışlardır. Burada ki anıt ve toplu mezarda 150 masum Türk şehidi yatıyor.1919 yılında burada katliam yapan Ermenilerin torunları 1992 yılında Azerbaycan ‘da Hocalı da aynı katliamı yapmışlardır. Hür dünyayı Ermenilerin yalanlarına inanmamaya çağırıyoruz gelsinler bu Katliamı görsünler gerçek katil Ermenilerdir. Gerçek katliam buradadır. Ermeni yalanlarına inanmayın. Ermeniler Anadolu’da Hocalı da yaptıkları katliamlar ile Nazileri bile geride bırakmıştır. Soykırımcı Ermeniler yanında Naziler tertemiz kalır. Papa da açıklamalarıyla Haçlı zihniyetini ortay koymuştur. Türk Milletine karşı yalanlarla bir haçlı zihniyeti saldırısı başlatılmıştır. Şehitlerimize Allahtan rahmet

Diliyorum.”dedi.

Gedikli Köyünde Ermenilerin katliamına maruz kalan kişilerin torunlarından biri olan Iğdır Kıbrıs Barış Hareketi Gazileri Derneği Başkanı, İsmet Tağal’da, “Bundan yaklaşık 80 ve 85 yıl önce bizlerin dedelerini ninelerini Ermeni Çetecileri acımasızca öldürerek bu mezarlığa gömmüşlerdir. Ben ve Gedikli Köy halkı hiçbir zaman bu Ermeni zulmünü unutmayacağız. Ermeniler Ermenistan devleti kuracağız diye Doğu Anadolu bölgesinde katliam yapmış önüne çıkan herkesi öldürmüşlerdir. Ermeniler bu köye gelmiş 96 kişiyi katletmişlerdir.

 250 haneli köydekileri öldürmüşlerdir. Diğer insanların akıbeti bilinmiyor. Bir köy yok edilmiştir. Ayrıca Ermeniler silahsız masum insanları silahla değil hançerle bıçakla öldürmüşler ki silah sesi duyulup yardıma gelmesinler. Gedikli köyünde akrabalarımız Ermenilerce Öldürülmüştür. Biz o günleri anlatır hep ağlarız.. Ermeniler Hocalı da Azerbaycan’da katliam yapmışlardır. Dün Burada katliam yapan atarlımızı öldürenlerin torunları bugün Azerbaycan’da katliam yapmıştır. Bizi üzen diğer bir konuda Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın Ermenilere taziye mesajı yayınlayıp onların acılarını paylaştıkları yönünde açıklama olmuştur. Peki Ermenilerce ataları dedeleri nineleri öldürülen bizim acılarımızı kim paylaşacak bize kim taziye mesajı yayınlayacaktır. ”şeklinde konuştu.

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar’da ,”2003 yılında burada yerli yabancı bili adamının göz önüne bu kazı yapılmıştır. Kazıda yapılan incelemede hepsinin Türk olduğu görülmüştür. Yabancı bilim adamları gördükleri manzara karşısında ağlamışlardır. Ermeniler bu bölgede her türlü katliam ve zulmü yapmıştır.”dedi.

Köy muhtarı İsmet Kovan,”  2003 yılının mayıs ayında yapılan kazı ile şehitlerimizin kemikleri ortaya çıkarılmıştı. 2005 yılında da anıt yapıldı her hafta Cuma günleri köylüler olarak buraya gelip şehitlerimize fatiha okuyoruz. Ermeniler 1919 yılında Bu köyü sarmış 156 kişiyi bu dama doldurmuşlar bir kadın nöbetçiyi taşla yaralamış kapıyı açıp kaçmışlar içeride kalan 96 kişiyi Ermeniler şehit etmişlerdir..sanmasınlar ki biz yapılanları unuttuk unutmadık.Ermeni yalanlarına kimse inanmasın.Avrupa birliği Ermeni yalanlarına inanıyor .Gelsin burayı görsün. “şeklinde konuştu.

Köylü kadınlarda dedelerinin ninelerin Ermeniler tarafından öldürüldüğünü belirttiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.