Ermenilerin Katlettiği Azerbaycanlılar Anılıyor

6

“31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü” nedeniyle ülke genelinde birçok kurum ve kuruluşta anma programları düzenlendi.

Dünya Azerbaycanlıları Kongresi (DAK), Uluslararası Diaspora Merkezi (UDM) ve Ulusal Sivil Toplum Forumu’nun Bakü’de düzenlediği “Sözde Ermeni İddiaları ve Asıl Hakikatler” isimli konferansta konuşan DAK Eş Başkanı Milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Ermenilerin Mart 1918’de Bakü’de Azerbaycan tarihinin en ağır ve feci katliamlarından birini yaptığını söyledi.  Ermenilerin 19. yüzyılın başlarına kadar Azerbaycan Türkleriyle asla karşı karşıya gelmediğini belirten Rüstemhanlı, Rusların bölgeyi işgalinin ardından Ermenilerin eğitildiğini ve silahlandırıldığını kaydetti. Daha sonra 10 yılda bir Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı katliamlar yaptığını ifade eden Rüstemhanlı, bu feci olayların unutulmaması ve gelecek nesillerin bu konuda bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.  Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİM-DER) Başkanı Göksel Gülbey ise “31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü”nün Türkiye’de de tanınması ve bilinmesi için çalıştıklarını söyledi.  Yaşananların sadece belirli günlerde anılmasının doğru olmadığını belirten Gülbey, Ermenilerin yaptığı katliamların ve onların iddialarının asılsız olduğunun yılın tüm günlerinde halka anlatılması gerektiğini vurguladı.

Dini liderlerden ortak bildiri

 Öte yandan Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Azerbaycan Rus Ortodokslarının dini lideri Aleksandr, Dağ Yahudilerinin dini lideri Melih Yevdayev ve Azerbaycan Avrupa Yahudi Toplumu Başkanı Gennadi Zelmanoviç “31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü” nedeniyle ortak bildiri imzaladı.

Azerbaycan’da 1918 yılında Ermeniler tarafından uygulanan mezalim ve katliam “soykırım” olarak kabul ediliyor ve dünyaya anlatılması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 1998 yılında imzaladığı kararname ile 31 Mart tarihinin, “Azerbaycanlılar Soykırım Günü” olarak anılmasına karar vermişti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.