Ermeni Teröristlerin Şehit Ettiği Diplomatlarımız Anısına Konferans Düzenlendi

            Ermeni teröristler tarafından şehit edilen Türk diplomatlar anısına Iğdır Üniversitesi’nde konferans düzenlendi. Konferansa; Üniversitemiz akademisyenleri ve öğrencileri katıldı.

            Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda “Ermeni Teröristler Tarafından Şehit Edilen Diplomatlarımız” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

            Konferansın konuşmacısı, Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sözer Akyıldırım’dı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından söz alan Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım, 1970’li ve 80’li yıllarda Ermeni teröristler tarafından şehit edilen Türk diplomatlar ile Ermeni terör örgütü ASALA’nın sivilleri de hedef alan eylemlerini anlattı.

            27 Ocak 1973’te Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ile Konsolos Bahadır Demir’in Ermeni asıllı Amerikalı Gurgen Mıgırdiç Yanıkyan tarafından şehit edilmeleri ile başlayan Türk diplomatlara yönelik saldırılar, 1975 yılında ASALA’nın kurulmasıyla örgütlü bir terör dalgası halini almıştı. ASALA’nın, Türk diplomatları ve sivilleri hedef alan saldırılarında 58’i Türk vatandaşı olmak üzere 77 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının 31’i ise şehit edilen diplomatlarımız ve aile üyeleriydi.

            Üniversitede düzenlenen “Ermeni Teröristler Tarafından Şehit Edilen Diplomatlarımız” konferansıyla, şehit edilen diplomatlarımız anılırken ASALA’nın terör eylemleri hakkında da katılımcılara detaylı bilgi verildi.

Konferans, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.