Engelsiz Raketler Sakarya’da Buluştu

dd

Bedensel Engelliler Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’nda 1.-3. Sınıf’da Yeşil Iğdır Engelliler Spor Kulübü’nden Garip Samancı – Hakan Abakay birinciliği elde etti.

Bedensel Engelliler Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, 10 ilden toplam 62 bedensel engelli masa tenisi sporcusunun katılımı ile Sakarya’da yapıldı.

Bedensel Engelliler Federasyonu tarafından düzenlenen Bedensel Engelliler Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası, Serdivan’da kısa bir süre önce hizmete açılan Sakarya Spor Salonu’nda düzenlendi. Şampiyona’ya Sakarya, İstanbul, Ankara, Iğdır, Kırklareli, Amasya, Eskişehir, Samsun, Kocaeli ve Bursa’dan 55’i erkek, 7’si bayan olmak üzere 62 bedensel engelli sporcu katıldı.

Şampiyona’nın klasifikatörlüğünü yapan Bedensel Engelliler Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı ve Bedensel Engelliler Masa Tenisi Milli Takımı izyoterapisti Emre Baskan, şampiyonaya katılan sporcuların engel durumlarına göre sınıflandırmalarının yapıldığını, böylece aynı engel derecesine sahip sporcuların birbirleriyle müsabaka yapmalarının sağladığını belirtti. Herkesin farklı engeli olduğu için adil bir sınıflandırma yapılmasının önemine değinen Baskan ‘’Bu tür organizasyonlarda klasifikatörlerin rolü çok büyük. Masa Tenisi Şampiyonası’nda da sporcuları engel durumlarına göre 1’den 10’a kadar gruplara ayırdık. İlk beş grup tekerlikli sandalyede mücadele eden sporcular, 10’a kadar ise ayakta mücadele eden sporcular yer alıyor.    Fazla katılım fazla olmadığı için 1., 2. ve 3. grupları, 4 ile 5. grupları, 6, 7, ve 8. grupları ve 9 ile de 10. grubu birleştirdik. Bayanlarda ise 6.’dan 10’a kadar olan sporcular birlikte mücadele etti’’ dedi.

Erkekler ve Bayanlar ferdi müsabakaları sonunda şu sonuçlar alındı;

1.-3. Sınıf’da Ümit Demirbilek (Ankara Mak-San Otomotiv) ilk sırayı elde etti. Garip Samancı (Yeşil Iğdır Engelliler S.K.) ikinci, Selim Özen (Sakarya Yeni Hayat Paralimpik) ve Hakan Abakay (Iğdır Bedensel Engelliler) ise üçüncü oldu.

4.-5.Sınıf’da ilk sırayı Abdullah Öztürk (Ankara Mak-San Otomotiv) alırken, Nesim Turan (Ankara Ağasarspor) ikinci, Ali Öztürk (Ankara Mak-San Otomotiv) ve Süleyman Vural (Ankara Mak-San Otomotiv) ise üçüncü sırayı elde etti.

6.-7. Sınıf’da birinciliği Tarkan Evci (Ankara Batıkent Halkoyunları) kazandı. Uğur Can Kulik (Samsun Terme Gençlik) ikinci, Murathan Sayınalp (Ankara Engelli Masa tenisçileri) ve Ahmet Birkan Karaçam (Kırıklareli Bedensel Engelliler) ise üçüncülüğü paylaştı.

8.Sınıf’da Mustafa Özdemir (Kırıklareli Bedensel Engelliler) birinci oldu. Fatih Korkut (Ankara Engelli Masa tenisçiler) ikinci, Erdal Baloğlu (Sakarya Yeni Hayat Paralimpik) ve Yasin Gülcan (Ankara Mak-San Otomotiv) üçüncülüğü elde etti.

            9.Sınıf’da  ilk sırayı alan isim Kerim Özay (Eskişehir Bedensel Engelliler) oldu. Engin Avcı (İstanbul Bedensel Engelliler Masa Tenisi) ikinciliği, Haydar Çataloğlu (Ankara Mak-San Otomotiv) ve

Şuayip Çeçen (Ankara Batıkent Halkoyunları) ise üçüncülüğün sahibi oldu.

10.Sınıf’da Yağız Engin (Kırıklareli Bedensel Engelliler) birinciliği elde etti. Mehmet Selçuk Özen (Ankara Batıkent Halkoyunları) ikinci olurken, Aydın Demirkol (Kırıklareli Bedensel Engelliler) ikinci

Oktay Ateş (Sakarya – ferdi) üçüncü sırayı elde etti.

            6.-10. Sınıf Bayanlarda birinciliği Neslihan Kavas (Kocaeli B.Bld. Kağıtspor) aldı. İkinciliği Merve Cansu Demir (Ankara Mak-San Otomotiv) elde ederken, Hilal Türkkan (Sakarya Masa Tenisi İhtisas)

ve Ümran Ertiş (Ankara Mak-San Otomotiv) üçüncü oldu.

            Ferdi müsabakalarda dereceye girenlere ödülleri Sakarya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salih Koşu, Okçuluk Federasyonu Marmara Bölge Koordinataörü Arif Uztürk, Bedensel Engelliler Federasyonu Masa Tenisi Tek. Kom. Başkanı Berrin Altınöz, Bedensel Engelliler Federasyonu Masa Tenisi Tek. Kom. Başkan Yrd. Ebru Cida, Masa tenisi Federasyonu MHK Bşk Yrd. Suat Tuncer,  Gençlik Hizmetleri ve Spor Serdivan İlçe Müdürü Hüdai Kaynar ve Türkiye Bedensel Engelliler Sakarya İl Temsilcisi Selim Özen verdi.

Mak-San madalyaları topladı

            Sakarya’da yapılan Bedensel Engelliler Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası’nda Ankara Mak-San Otomotiv 3 birincilik, 4 ikincilik ve 7 üçüncülük elde etti. Takım müsabakaları sonunda erkeklerde ve bayanlarda dereceye giren takımlar şu şekilde sıralandı;

            1.-3. Sınıf’da Yeşil Iğdır Engelliler Spor Kulübü’nden Garip Samancı – Hakan Abakay birinciliği elde etti. Sakarya Yeni Hayat Paralimpik’den Selim Özen – Aykut Sarıkaya ikinci, Amigos 55 Engelliler’den Nuri Şirin ve Kapadokya Engelliler’den Yasin Arı üçüncü oldu.

            4.- 5. Sınıf’da Ankara Mak-San Otomotiv’den Nesim Turan-Ali Öztürk ilk sırayı aldı. Aynı takımdan Süleyman Vural-Abdullah Öztürk-Ahmet Nihat Yıldırım ikinci, yine aynı takımdan Ümit Demirbilek-Hamza Çalışkan ise üçüncü sırayı aldı.

            6.-8. Sınıf’da Ankara Engelli Masa Tenisçileri’nden Murathan Sayınalp-Fatih Korkut ilk sırayı aldı. Samsun Terme Gençlik’den Uğur Can Kulik ve Mak-San Otomotiv’den Yasin Gülcan ikinci, Kırıklareli Bedensel Engelliler’den Mustafa Özdemir-Ahmet Birkan Karaçam ise üçüncü sırayı aldı.

            9.-10. Sınıf’da Kırıklareli Bedensel Engelliler’den Yağız Engin-Aydın Demirkol birinci, İstanbul Bedensel Engelliler’den Engin Avcı ve İstanbul Üniversitesi’nden Adem Tuncel ikinci, Batıkent Halkoyunları’ndan Şuayip Çeçen-Mehmet Selçuk Özen ise üçüncü oldu.

            6.-10. Sınıf Bayanlar Takım müsabakalarında Kocaeli B.Bld. Kağıtspor’dan Neslihan Kavas, Mak-San Otomotiv’den Ümran Ertiş ve Ankara Engelliler’den Derya Arslantürk’ün oluşturduğu takım birinciliği kazandı. Mak-San Otomotiv’den Ebru Can-Merve Cansu Demir ikinci, Sakarya Masa Tenisi’nden Hilal Türkkan-Öznur Yaz ise üçüncü oldu.

            Takım müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerini, Uluslar arası Masa Tenisi Hakemi Sait Yücel, Doç. Dr. Çetin Yaman, Hüseyin Özalp ve Uluslar arası Masa Tenisi hakemi Cengiz Çakın verdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.