Enerji Kimlik Belgesi Alınması İçin Tanınan Yasal Süre Bitiyor

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

            “Vatandaşlarımızı Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin ne olduğu, neden alınması gerektiği, hangi binaların almak zorunda olduğu, almak için tanınan sürenin ne zaman son bulacağı ve nasıl alınacağı konularında açıklama yapılmıştır.

            5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında, binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması için tanınan yasal süre 02.05.2017 tarihi itibari ile son bulacaktır. Aşağıdaki yapılar haricinde tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması gerekmektedir.

* Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar,

* Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,

* Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,

* Seralar, Atölyeler,

* Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır,

* Ağıl gibi binalar,

* Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar

            Yukarıda sıralanan binalar haricindeki, mevcut tüm binalarda alım-satım ve kiralama işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ibrazı gerekmektedir. Dış cephe mantolaması yaptırmayı düşünen veya yaptıran bina yönetimleri enerji tüketim sınıflarındaki iyileştirmeyi Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile görebilirler. Ayrıca yapılacak yasal düzenlemelerle enerji tüketimi düşük olan yapılardan daha az vergi alınması sağlanacaktır. Bu düzenleme sonrasında vergi avantajından yararlanmak isteyen mülk sahiplerinden de Enerji Kimlik Belgesi (EKB) talep edilecektir.

            Mevcut binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleyecek kurum Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olmalıdır. Yeni binalarda ise EVD şirketleri tarafından eğitilmiş ve EKB Uzmanı olarak yetkilendirilmiş proje müellifi olarak görev yapmakta olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanları Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleyebilir.

            Enerji kimlik belgenizi alırken, mevcut binalar için Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi yetki belgesini, yeni binalar için ise EKB Uzmanı belgesini sorgulamayı ihmal etmeyiniz.

            Kamuoyunun bilgisine arz olunur.”  KAYNAK: İLGİLİ KURUM

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.