Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri Hurdadan Araba Yaptı

88

125 cc’lik scotor motoru kullanılarak yapılan araba bir hurdacıdan temin edilen parçalardan yapıldı. Danışman öğretmenler; İbrahim Derin, Hasan Lafçi, Yusuf Çırak tarafından desteklenen, okul öğrencilerinden Kadir Kızıl’ın fikri ve projesi olan arabaya Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojileri Alanı 11/A sınıfı öğrencileri de katkı sağlayarak aracı imal ederek çalışır hale getirdiler. Öğrenci Kadir Kızıl, projenin yapılış amacını şu şekilde anlattı:

“İlimizin ekonomik geliri çiftçilikten sağlandığı için arazi aracı olarak kullanabilmek, engelli aracı olarak kullanabilmek ve kısa mesafelerde ulaşımı sağlayabilmek için tasarladım. Aracımız tamamıyla kendi el üretimimiz olup en büyük parçasından en küçük parçasına kadar imalatında kendi el emeğimiz mevcuttur. Tasarımı tamamıyla kendimize aittir. İmkân sağlansa daha güzel ve iyisini yapacağım. Bu arabayı yapmakla hayalimi gerçekleştirdim. Destek olanlara teşekkür ederim.”

 Okul Müdür Başyardımcısı Kadir Kerimoğlu ise; “aracımızın yapımında; projeyi yapan öğrencimizin babası Mehmet Kızıl ve okulumuzun diğer bölümlerinden gerekli destek sağlanmıştır. Öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi. Danışman öğretmen İbrahim Derin de araçla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Aracımız şu an 40-50 km hızla gidebilmektedir. Toplam ağırlığı ortalama 100 kg’dır. Aracımız benzinli olup deposu 5 lt. almaktadır. Bir depoyla ortalama 100 km gidilebiliyor. Aracımızda 125 cc’lik scotor motoru kullanılmıştır.

İleriki hedeflerimiz arasında; bu hızı yükseltme, araca binen kişi sayısını arttırma, araç ağırlığını düşürme ve farklı bir motor kullanarak elektrik enerjisiyle çalışan çevre dostu ve daha az maliyetli yakıt tüketimi sağlayan bir araç tasarlayıp ve imal etmek bulunmaktadır.”

 Öğrenciler araca “Afacan 76” ismini verdiler.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.