Emniyet Müdürü Yüksel Babal’dan Anne ve Babalara Karne Uyarısı

2

           Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal, karne öncesi anne ve babaları uyararak, çocuğunuzun karnesinde zayıf bile olsa ona sevgiyle yaklaşın” dedi.

            Iğdır Emniyet Müdürü Yüksel Babal yaptığı açıklamada; “hepimizin ortak amacı çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı yetişmesidir. Bunda anne-babaların tutumlarının etkisinin büyük olduğu gerçeği yadsınamaz. Anne-babaların çocuklarına yönelik tutumlarının sağlıklı olması, büyük ölçüde onların kendi içlerinde barışık, dengeli, huzurlu ve birbirlerine karşı sevgi ve saygılı olmalarına bağlıdır. Bilindiği üzere bugün çocuklarımız yarıyıl tatiline girecek ve İlk dönemin karnelerini alacaklar. Çocuklarımızın bir kısmının karnelerinde zayıf olabilir. Onlara zayıfı var diye kızmayın sevgiyle yaklaşın” şeklinde konuştu.

            Anne ve balara öğütlerde bulunan Babal anne ve babalara şu uyarılarda bulundu:

            “Mutlaka iyi bir karne beklediğinizi vurgulayıp, çocuğunuzun korku ve kaygı duymasına neden olmayın. Çocuğunuzun karnesi ile ilgili duygularınızı, kişiliğini incitmeden net bir şekilde anlatın. Onun başarılı olabilmesi için arkasında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuza karnesinin iyi de kötü de olsa onu seveceğinizi sık sık tekrarlayın. Kesinlikle çocuğunuzu suçlayıp yargılamayın, olumsuz nitelendirmeler yapmayın, tehdit etmeyin. Eleştirip, emirler vermeyin. Çocuğunuzu arkadaşlarıyla, kardeşleriyle, komşularınızla kıyaslamayın. Çocuğunuzu kesinlikle aşağılamayın, hele arkadaşlarının yanında buna hiç kalkışmayın. Çocuğunuzun kendi karnesi ile ilgili anlattıklarını dinleyin. Onun düşüncelerine önem verin. Karne notları kötü ise başarısızlığının nedenlerini çocuğunuzla beraber bulmaya ve çözmeye çalışın. Çocuğunuzun karnesi zayıf olabilir. Ona açık bir kapı bırakın, kendini affettirebilmesi için bir yol gösterin. Çocuğun çabası varsa motivasyonu yüksekse bu davranışını onaylayın. Başarılı olduğu konuları vurgulayın ve ön plana çıkartın. Sorun olan alanlarda birlikte çözüm yolu arayın. Çocuğunuzun zayıfı var diye ona tatilini zehir etmeyin, dinlenme hakkına saygı gösterin ve buna yönelik planlar yapın. Çocuğunuzun hoşuna gidecek faaliyetleri birlikte gerçekleştirin. Çocuğunuzun eksikliklerini gidermek için onunla beraber uygun bir plan yapın ve bunu uygulayın. Ne de olsa tatil diyerek tüm vaktini boşa harcamasına da fırsat vermeyin. Televizyonu çok izlemesine, bilgisayarda saatlerce oyun oynamasına, internette vakit geçirmesine izin vermeyin. Bunlar yerine alternatif şeyler bulun, hoşuna gidebilecek kitaplar hediye edin, onları okumalarını sağlayın. Kış aylarında dışarı çıkmanın mümkün olamadığı kötü hava şartlarında, evdeki kullanılmış düğme, konserve kutusu, boncuk gibi malzemelerle el becerilerini geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzun okulda öğrendiği ve sizin bildiğiniz fen bilgisi deneylerini yapmak da onun oldukça hoşuna gidecektir. Sonuçta çocuğunuz dinlenmiş ve motivasyonu yüksek olarak, hazırlıklı bir şekilde ikinci döneme başlayacaktır.” 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.