Emniyet Müdürü Yüksel Babal İçin…

osman toka

Yüksel Babal Iğdır’a emniyet müdürü olarak tayin edildikten sonra benim de, toplumun da emniyete karşı bakış açısı değişti.

Bizim insanımız genel olarak polisten, üniformalıdan uzak durur. Çünkü onun yaptırım gücü, zor kullanma gücü vardır ve neme lazım diyerek araya mesafe koyar.

Bu bakış açısında emniyet güçlerinin de payı vardır. Onlar da vatandaşa potansiyel suçlu olarak bakar. Yaklaşmaz, samimim olmak istemez. Zira samimiyetin suiistimal edilebileceği endişesini taşır haklı olarak. Bu nedenle vatandaş ile samimi olmayı sakıncalı görür.

 Bu yalnızca ülkemiz ya da günümüz için geçerli değildir. Her zaman ve her yerde polis kendisine verilen yetki ve zor kullanma gücünden ötürü sevimsizdir, uzak durulması gereken bir teşkilattır. O kadarki her sıkıntımızda başvurduğumuz ilk polis yerinin adı bile “KARA KOL”dur.

Vaktaki Yüksel Babal Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelinceye kadar.

Hiçbirimiz onu zorunlu törenler dışında üniformalı olarak görmedik. O hep sivil ve kendisine pek yakışan mavi takım elbisesiyle dolaştı, oturdu. İster makamda ister dışarıda.

 Yüksel Babal, soyadından gelen bir manevi destek ya da yaklaşım ile vatandaşa devletin sevimsiz soğuk yüzünü değil, tersine müşfik, sevecen, koruyan, gülen yüzünü gösterdi. Devlet ile halk arasında bir gönül bağı kurdu. Büyükle büyük, küçükle küçük oldu.

Kısa bir süre sonra Iğdırlıların gönlünü fethetti. Herkes tarafından sevilen, takdir edilen ve tanınan bir müdür oldu. Iğdır’ın huzuru, emniyeti ve rahatı için 7/24 saat esasıyla çalışıyor, koşturuyor. O’nun sayesinde insanlarımız kendini güven içinde hissediyor. Öyle ki Iğdır Türkiye genelinde en huzurlu 9. il oldu.

Emniyet müdürleri kararnamesinin hazırlandığı kulaklarımıza çalınıyor. Dileriz ki, Iğdırla, Iğdırlı ile özdeşleşen, bütünleşen bu saygıdeğer ve özverili müdür Iğdır’da kalsın. Zira biz kendisine doyamadık. Yok eğer tayini kaçınılmazsa, ona yaraşır bir ile verilmesini umut ederiz.

Bu duygular içerisinde cefakâr, insan merkezli çalışan, polisi insanlara sevdiren bu değerli bürokrata saygılarımı sunar, görevindeki bu başarısının devamını dilerim.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.