“Emniyet Müdürü değil de, bir sanatçı, bir entelektüel.”

s2

Gazeteci-Yazar Akay Aktaş, kendisini ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal’ın bir sanatçı ve entelektüel olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

“Son dönem Iğdır’a gelen polis kökenli üst düzey yöneticiler pek alışageldiğimiz polise benzemiyorlar. Hani şu Yeşilçam filmlerinde gördüğümüz suçluları kovalayan, kabadayılara göz açtırmayan ve filmin hep sonunda ortaya çıkan polis değiller. Ya da belleğimizin derinliklerinde yatan o polis imajı neydi. İnsanı döven işkence eden, her şeye YASSAĞ diyen, suçludan delile giden, klasik, dayatmacı yetki v e salahiyetini vatandaşa olur olmaz gösteren, korkulan polisler. Bu nedenle de adı KARAKOL du herhalde. Zülfü Livaneli Avrupa’da verdiği bir konserde, kendisine şöyle diyorlar: Siz bir pop sanatçısından ziyade Minister(Bakan) a benziyorsunuz. Bu imaj Müdür Bey için de tıpa tıp uymakta. İl Emniyet Müdürü ile birkaç kez sohbet ettik. Gerek makamda gerekse törenlerde filan.

Dün büromu teşrif ettiler.

Mavi takım elbise, tam uyumlu kravat, beyaz gömleğinin üzerinde daha bir albeni yaratıyordu. Her zamanki güleç ve içten bakışları insanı ister istemez mavi gözlerine odaklıyor. Bulutsuz bir yaz gününün Karadeniz mavisini almış. Cıvıldayan radar gibi etrafını tarayan, ışıltılı, dikkatli ve mavi gözler. O mavi takım elbise içinde daha bir belirginleşmiş.
Ancak Rize’nin mutedil mülayim iklimi de ruhuna yansımış. Sevgi dolu yumuşak sakin bir mizaç. Rize’de pek kalmamış. İstanbul doğumlu. Ve Türkiye’yi gezmiş babasının memuriyeti dolayısıyla. Her bölgeden her kentten Anadolu’ya özgün insanlığı almış. Harmanlamış adeta.
Karadenizlinin birisi New Yorkta bir lüks restoranda yemek yerken, masalardaki müşterilerden birisi dikkatini çeker. Gider yanına

-Afedersiniz siz laz mısınız der. Adam gayet sakin bir tonla

– No der. Bizimki ısrar eder. O yok der yine.

Karadenizli gelir masasına ama içine bir kuşku düşmüştür. Yanılmama imkan yok.Bu bizim Rizeludur da der. Mavi-yeşil karışımı göz, tipik koca ve kemerli burun, kendinden emin ve fakat safça tavırlar. Dayanamaz gider adamın masasına bir daha.

-Ha de bakayım fındık.Adam cevaplar:

– FİNDUK

Ve fakat bizim müdür Yüksel BABAL hiç de öyle karakteristik Rizeli gibi durmuyor. Daha ziyade yakışıklı,cazibesi yüksek jön prömiyer. Filmin başoğlanı yani. Büromdaki mütevazı kitaplığımı görünce konu yazar çizerlere dökülüyor. Masamın üzerinde ise Ahmet Cevizci Hoca’nın Felsefeye Giriş kitabı var. Bu mahfilde sohbet ediyoruz. Geçenlerde Erasmus’un Deliliğe Övgü adlı kitabını okuduğunu söylüyor. Okulda okumuştum ben o kitabı. Erasmus Rönesans döneminin yazarlarından. Deliliğin, mutluluğun ve başarının temel öğelerinden birisi olduğunu savunur kitabında. Ben de o kanıdayım. İnsan GÜNAH işleyebildiği ölçüde özgürdür. Oysa softalar bizi cehennem ateşiyle korkutup yaşam alanımızı daraltmaya çalışırlar. Bertrand Russell’in Aylaklığa Övgü adlı kitabının daha bir günümüze uyarlanabildiğini söylüyorum. Söz sohbet İskender Pala Hoca’ya geliyor. Son kitabını okumadığımı itiraf ediyorum. Malum taşradayız. Dilediğimiz her kitaba ulaşamıyoruz. Bana hediye etmek üzere getireceğini söylüyor.

Yani ne Iğdır’ın sorunları, ne polislik, ne vukuat, ne asayiş. Yıllardır özlemini çektiğim entelektüel ve sanatsal bir söyleşi. Kendileri ziyarete geldiklerinde Müdürlüğünün antetli, amblemli çini desenli zarif bir tabağını hediye ediyorlar. Ben de ziyaret anısına Prof. Dr.Ahat ANDİCAN’ın TÜRKİSTAN MÜCADELESİ adlı kapsamlı bir çalışmasını takdim ediyorum. Beyni bilgi, yüreği sevgi ile dolu böylesi donanımlı yöneticilere öylesine hasretiz ki. Yöneticilik yalnızca personeli sevk ve idare etmek ve yasaları uygulamaktan ibaret değildir. Çağdaşlık, evrensel değerler, hümanizm olmazsa olmazıdır. Gönlünün derinliklerinde yurt, vatan, millet ve insan sevgisi olan amirler için, yasa, hukuk ve yetki ile birleşince başarı da kendiliğinden geliyor. Bu zaviyeden bakıldığında İl Emniyet Müdürü Yüksel BABAL’ın kalite ve değeri daha iyi anlaşılır .Tabii başarı skalasının niçin bu kadar geniş olduğu da.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.