Emniyet Müdürü Babal’dan Trafik Haftası Mesajı

2

“Günümüzün çağdaş ve modern dünyasında, nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla birlikte, metropol şehirler ve mega yerleşim alanlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, trafik sorunu günlük hayat akışımızın önemli bir faktörü olarak karşımızda durmaktadır. İstesek de, istemezsek de bizler bir şekilde kendimizi bu akışın içerisinde bulmaktayız.

Trafiğin, sadece araç ve yaya akışını ifade eden bir kavram olmadığının bilinci ve anlayışıyla sosyolojik ve kültürel bir olgu olarak görüp trafik kazalarının nedenlerinin öncelikle bilimsel verilerin ve istatistiksel olarak yapılan analizlerin neticelerine göre çözüm yollarının bulunması gerekmektedir.

Bu anlamda kazaların nedenleriyle ilgili yapılan araştırmalarda, istatistiki verilerin ışığında dikkatsizlik, tedbirsizlik ve alkollü araç kullanımının ilk üç sırayı aldığı görülmektedir. Yine bunun yanında ülkemizde araç sayılarında da büyük bir artış olmaktadır. Yoğun şekilde araç trafiğinin yaşandığı metropol şehirlerde en ufak dikkatsizlik ya da kural ihlali hayatımızı olumsuz etkilemekte, trafiği kilitlemekte can, mal ve zaman kaybına sebep olabilmektedir.

Trafik kazalarının önlenmesinde en önemli faktörün insan unsuru olduğu göz önünde bulundurularak bu düzeyi azaltmada en etkin yöntemlerden birisinin de eğitim olduğu görülmektedir. Başta çocuklarımıza okul öncesinden başlayarak trafik güvenliği konusunda yeterli eğitim ve öğretimin verilmesi, yine toplumumuzun her kesiminde eğitim faaliyetleriyle trafik bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Dikkat etmemiz gereken en öncelikli hususlardan birisi de trafik kurallarına önce kendimizin uymasıdır. Çünkü önce kendimizi düzeltmezsek, kural ihlali yapan birine serzenişte bulunmaya hakkımız yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle trafik kazalarının asgariye inmesi için hepimizin daha büyük bir çaba ve fedakarlık göstermesini temenni ederek, kazasız belasız bir hayat diliyor, başta Emniyet Personeli olmak üzere, trafik akışındaki görevlilerle karayolu ve ilkyardım çalışanlarının ve Iğdır Halkının “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası”nı kutluyorum.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.