Emekli Öğretmen Kurduğu Çiftlikte Organik Hindi Yetiştiriyor

Taşburun köyünde Ağrı Dağı eteklerinde kurduğu çiftlikte yaşayan 72 yaşındaki emekli Öğretmen Timur Eğrice isimli işletmeci, kendi imkânlarıyla kurduğu hindi çiftliği ile hindi yetiştirmeye başladı.
Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen ve İlk defa hindi yetiştiren Timur Eğrice, geniş bir alana kurulan çiftlikte doğal ortamlarda yetiştirdiği hindiler, yeni yılda satışa sunacak.
Hindi çiftliğini kuran Timur Eğrice, “Hobi olarak işe başladım. Vatandaşlara daha sağlıklı beyaz et sağlamak için böyle bir işe koyuldum. Diyarbakır’dan aldığım 1000 adet hindi yavrusunu Iğdır’a getirip yetiştirmeye çalışırken yıldırım düşmesi sonucu 250 adet hindi telef oldu. Şu anda 1000 hindiden elimde 650 adet kaldı” dedi.
Çiftlikteki hindilerin tamamen doğal ortamda yetiştirildiğine değinen Timur Eğrice, “Kurduğum hindi çiftliğinde yaklaşık olarak 650 adet hindi yetiştirmekteyim. Doğal ortamda gezen dolaşan bir hindi yetiştiriyorum. Şu an hindilerimiz 5-6-7-8 kilogramdır.
Ayrıca hayvanlarımızın hafif olması tamamen doğal şartlarda yetişmelerinden kaynaklanmaktadır. Tamamıyla doğal ortamda yetiştirilen hindileri canlı olarak 100 ile 150 lira arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır” dedi.
Hindi yetiştiriciliğinin zor bir iş olduğunu ve sürekli ilgilenilmesi gerektiğini belirten Eğrice, ”Bir insanın vatanına milletine faydalı olması için çalışması üretmesi gerekir. Bende çalışıyorum. Ülkemize katkı olsun diye bu işi yapıyorum.
Zor iş maliyet yüksek oldu. Kar zarar önemli değil. Başarmak önemli benim için ve başardım. Maddi olarak kar edeceğimi sanmıyorum. Alıcı bulursam satacağım.
Bana üst üste maliyeti 113 liradır. Küçükleri 100 TL, büyükleri 140-150 TL’ye satmayı düşünüyorum. Gelecek yıl gezen tavuk çiftliği kuracağım yumurta yetiştireceğim. Devletten hiçbir destek almadım. Kendi imkânlarımla yaptım. Organik hindi yemek isteyenleri beklerim”
HİNDİ ETİ ŞİFA KAYNAĞI
Doğal ortamda yetiştirdikleri hindilerin sağlıklı besin kaynağı olduğunu dile getiren Emekli Öğretmen Timur Eğrice, şunları söyledi: “Hindileri her gün yeşil ot yiyorlar.
Doğal beslendikleri için hindilerimiz organik. Hindi eti özellikle Lösemi hastalığına iyi geliyor. Yılda en az 5-6 kez hindi eti yenilmelidir. Hindinin eti binbir derde devadır. Kırmızı ette olan vitaminlere sahiptir”.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.