Elektrikli Bisiklet Kullanımı Hakkında Uyarı!

34

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanunun 13. Maddesi ile yapılan değişiklikle; azami gücü 0,25 kw ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerektiği, ilimizde Elektrikli Bisiklet olarak satılan araçların yüzde 90’a yakınının bu sınıfa girdiği, bu nedenle elektrikli bisiklet sahibi kişilerin, satın aldıkları işyerleriyle görüşerek araçlarının uygunluk belgesi ve faturalarının temin ederek, tescil edilmesi için Emniyet Müdürlüğümüz Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

 İl genelinde periyodik olarak yaptığımız trafik denetimi ve kontrollerinde 0,26 KW ve üzerindeki elektrikli bisikletlere, Karayolları Trafik Kanununun 25. Maddesi gereğince 189 TL trafik ceza tutanağı düzenleneceği, tescili yapılıncaya kadar trafikten men edileceği, tescil edilen bu elektrikli bisikletlerin kullanıcılarının, 2918 Sayılı Trafik Kanununun sürücü belgelerini düzenleyen 36. Maddesine göre A-1 sınıfı sürücü belgesi sahibi olmalarının zorunlu olduğu, A-2 sürücü belgesi olan vatandaşlarımızın A-1 sınıfı sürücü belgesi almalarına gerek olmadığı, söz konusu bu araçları A-1 sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara, Karayolları Trafik Kanunun 36. Maddesi gereğince 1609 TL, aynı zamanda ruhsat sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenecektir.

Yaz mevsimiyle birlikte ilimiz genelinde elektrikli bisiklet kullanımının yoğunlaştığının gözlendiği, bu nedenle gerek vatandaşlarımızın müracaatlarından gerekse denetim ekiplerimizin yapmış oldukları tespitlerinden meydana gelen trafik kazalarına çoğunlukla bu araçların sebebiyet verdiklerinin anlaşıldığı, Bu minvalde artık elektrikli bisikletlerinde tescile tabi olduğunu, sürücülerinin A/2 sınıfı ehliyet almak zorunda olduklarını, elektrikli bisikletleri kullanan ve kiraya verdiği tespit edilen iş yeri sahiplerine yukarıda belirtilen konulara riayet etmelerinin gerektiğini hatırlatarak bu konuda daha hassas ve duyarlı olmalarını temenni eder, tüm araç sahiplerine kazasız günler dilerim.

            Basın ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Yüksel BABAL

İl Emniyet Müdürü

1.Sınıf Emniyet Müdürü

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.