El Dokuma Halısına İlk Düğüm, Vali Yardımcısı ve Rektör Tarafından Atıldı

Iğdır Üniversitesi Rektörlük bünyesinde kurulması planlanan Iğdır’ın Değerleri Müzesindeki el dokuma halısına ilk düğümü; Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma attı.
Iğdır’a has özellikler taşımasının yanı sıra Anadolu motiflerini de içinde barındıran el dokuma halısı; Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat ve halı dokuma ustası Hatice Mengi tarafından tasarlandı. Rektörlük girişine yerleştirilen dokuma tezgâhındaki halının, üniversitemizi ziyaret eden misafirler tarafından dokunacağı ve atılan düğümlerin imza ile kayıt altına alınacağı ifade edildi.
Bu kapsamda tezgâhta yer alan el dokuma halısına ilk düğüm ise Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma tarafından atıldı. Burada konu ile ilgili açıklama yapan Rektör Alma, “Müzemize personelimiz ve Iğdır halkından ürün bağışında bulunmalarını bekliyoruz. Eskiden kullanılan dibek, el taşı, bakir kap kacak, tarım aletleri gibi bu bölgenin özelliklerini taşıyan eşyaların bağışında bulunan kimselerin isimleriyle ürünlerini sergileyeceğiz. Bağışçılarımız açacağımız müze ile aile büyüklerinin adını yaşatabilirler” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.