Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

bb

Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Şube Başkanı Malik AKŞİT’in güven oylaması şeklinde yapıldı. Tek aday olarak yapılan seçimde geçerli oyların tamamını alarak tekrar EBS Iğdır Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Malik AKŞİT,

 şunları kaydetti;

Sayın protokol, çok kıymetli delege arkadaşlarım, misafirlerimiz ve basınımızın kıymetli mensupları, Teşkilatımızın kıymetli yöneticileri ve üyeleri öncelikle sizleri en kalbi duygularımla, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

1’nci Olağan Genel Kurulumuzun şehrimize, milletimize ve eğitim çalışanlarına hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

Sendikal mücadelemize şimdiye kadar emek veren, kurucu genel başkanımız, çağın soylu adamı merhum Mehmet Akif İnan hocamız başta olmak üzere ahirete irtihal eden tüm emektarları rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Değerli dostlar;

Eğitim-Bir-Sen, Mehmet Akif İnan’ın “Türkümüz dünyayı kardeş bilendir/Gökleri insanın ortak tarlası” dizelerindeki kuşatıcılıkla 14 Şubat 1992’de yola çıkmış, ülke ve millet sevgisinden ödün vermemiş, 76 milyonun kardeşliğini hedefleyen, özelde eğitim çalışanlarının genelde ise milletimizin hak ve menfaatlerini, insanlığın huzurunu önceleyen, zulmün karşısında mazlumun yanında bir teşkilattır.

Bizler, bu inanç ve bilinç ile yola çıkmış, kurulduğumuz günden beri üye sayımız kaç olursa olsun, kuruluş felsefesine sadık kalmış, özlük ve özgürlük mücadelesini hakkıyla yerine getirmede rüştünü ispat etmiş bir teşkilatız.

Sadece üyelerinin sorunlarına değil, ülkesinin ve insanlığın problemlerine de duyarlı, kıblesi sabit, dümeni sağlam teşkilatımızın 14 Şubat 2015’te 23. kuruluş yıldönümünü beraber kutlayacağız.

Geride bırakıyor olduğumuz 22 yılı, Yunus Emre’nin dizesiyle,

Gelin tanış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz

felsefesine uygun olarak geçiren, emek veren, fedakarlık yapan, bir ve beraber olmayı her şeyden daha çok önemseyen, adanmışlar topluluğuna buradan selam olsun diyorum.

Sendikamız 5. Olağan Genel Kurula, “Genel Yetkili Sendika” olmakla kalmayıp aynı zamanda 300 bin üyesiyle Türkiye’nin “En Büyük Sendikası” unvanıyla gidiyor.

Şubemizde 1456 üye sayımızla hem yetkili hem de etkiliyiz. Geride bıraktığımız 4 yıl içerisinde şubemizde üye sayımızı 296’dan 1456’ya çıkararak 5 kat artış sağladık. Ben bu vesileyle gecesini gündüzüne katan, adanmışlık örneği ile Eğitim-Bir-Sen ailesini güçlü kılmak için ter döken, emekleri ve fedakarlıkları karşısında saygıyla eğildiğim bütün arkadaşlarımıza, teşkilatımızın yöneticilerine, ilçe ve işyeri temsilcilerimize, bütün üyelerimize teşekkürlerimi iletiyorum.

Değerli hazırun;

Örgütlü toplum; demokratik, katılımcı, çoğulcu ve güçlü toplumdur. Bir ülkenin örgütlenme katsayısının yüksekliği, doğru çözümleri doğru zamanda bulması açısından önemli bir araç ve fırsattır. Özellikle sendikal yapılar; toplumsal sorunlar karşısında her an yeni öneriler, yeni çözümler, yeni yollar üreten, vizyon ve misyonlarıyla ülkelerin geleceğini şekillendirecek ortak aklı iyi kullanan en dinamik örgütlenmelerdir.

Eğitim-Bir-Sen’in üstlenmiş olduğu sendikal misyon ve yürüttüğü çalışmalar tarifi mümkün olmayan bir önem arz ediyor. Bu misyonun, sendikal çalışmaların takdiri, rakip sendikalarca değil, üyelerimiz ve milletimizin teveccühüyle ölçülmektedir.

 Eğitim-Bir-Sen olarak bizler, daha çok millet, daha az devlet anlayışını temsil ediyoruz. Bürokratik oligarşinin, toplum mühendisliğinin ve jakoben yaklaşımların yerine millet iradesinin hakim olması için çalışıyoruz. Doğru işler yapmak kadar doğru yerde durmayı önemsiyoruz. Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özellik işte bu duruşumuzdur. Onun için “kuruş değil, duruş sendikacılığı” diyoruz.

Demokrasiye karartma, millet iradesine kapatma girişimlerinde ortaya çıkan ve 100 binlerin katıldığı “Ortak Akıl” mitingleriyle sesini yükseltenler bizlerdik.

Bu ülke küresel tezgahların ameliyat masası değildir ve olmamalıdır. Büyük İsrail’in, Arz-ı Mevud’un hedeflerinden birisi Türkiye’nin doğusunun bölmektir. Bu tezgahı gören ve buna bütün gücüyle direnen bir teşkilatız. Yıllarca inkarcı asimilasyon politikalarına karşı durduk. Sistemin ötekileştirdiği insanlar olarak kardeşliğimize kurşun sıkanlara direndik. Direnmeye devam edeceğiz.

Bunları çocuklarımıza olan borcumuzdan, ülkeye olan sevdamızdan, sevdamıza ömür verenlere saygımızdan dolayı yapıyoruz.

Kamuda kılık kıyafet dayatmasını toplumsal talebi örgütleyerek 12 milyon 300 bin imzayla siyasi iradeye sunmuş ve 7 aya yakın sivil itaatsizlik eylemiyle “kamusal alan” yalanını bitirmiş bir teşkilatız. Sadece üyelerimizden değil, halktan, hatta ve hatta bazen diğer sendikalara üye olanlardan bile teşekkür alıyorum. Bu gücü oluşturan ve bu duyguyu bizlere yaşatan üyelerimize, çalışma arkadaşlarıma ve bütün delegasyona bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum.

Sadece ülkemizde özgürlüklerin artmasını değil, bunları yaparken aynı zamanda çalışanların biriken sorunlarının ortadan kaldırılması ve mali taleplerinin yerine getirilmesi noktasında ortaya koyduğumuz çözüm önerileri ve verdiğimiz mücadeleyle önemli kazanımlara da imza attık.

 Toplu Sözleşme hakkını alan sendika olarak iki defa Yetkili Sendika kimliğimizle masaya oturduk. Birinde, öğretmenlerin ek ödemesi dolayısıyla yaşanan mutabakatsızlık üzerine iş bıraktık ve protesto ettik. Diğerinde ise ek ödeme dâhil birçok kalemde sağladığımız kazanımla tarih yazdık. Bir toplu sözleşmede eğitim çalışanlarına özel 18 kazanımla bir ilki gerçekleştirdik. Bunu afiş yaptık ve okullara astık, “İşte Sendika, İşte Fark” dedik.

Eğitimcilerin, eğitim çalışanlarının mali durumlarının güçlendirilmesi, sorunlarının çözülmesi için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sorunlardan beslenmiyoruz. Çözümlerle güçleniyoruz.

Sorunları alt alta sıralayarak insanları şarj etmek kolaydır. Doğru olan çözümleri sıralamaktır. Biz kolay olanı değil, doğru olanı yapıyoruz.

“Kurum İdari Kurulu’yla 33 Kazanım”,

 “Hak Arama Mücadelemizle 55 Kazanım”,

“Özlük ve Özgürlük Mücadelemizle 77 Kazanım” isimleri altında ne gibi kazanımlara imza attığımızı kitapçıklar halinde yayınladık ve bütün eğitim çalışanlarına ulaştırmaya devam ediyoruz.

Ben bu konularla daha fazla zaman almak istemiyorum.

Değerli, misafirlerimiz, değerli delegasyon, değerli dostlar, bir ya da iki hususun daha altını çizerek sözlerimi toparlıyorum.

  • Özgür, eşit,  katılımcı, vesayetlerin olmadığı, sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin dikkate alındığı, çoğulcu bir anlayışla beraber; muhalefetin hassasiyetlerinin de dikkate alındığı, yasama, yürütme ve yargı erklerinin etkin ve üretken hizmet üretebilmeleri için “Yeni Anayasa”nın hazırlanmasını gündemde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz.
  • Erdemli bir neslin yetişmesi için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bundan sonra gençliğe yönelik çalışmalara ağırlık vereceğiz. Genç Memur-Sen’i daha da aktifleştirerek medeniyet değerlerimizi kuşanan bir gençliğin yetişmesi için var gücümüzle çalışacağız.

Sevgili Dostlar,

 Kamu çalışanlarının güçlü sesi, kazanımların adresi olan sendikamız, yeni dönemde daha da güçlenecek, 2015’te Türkiye genelinde 350 bin üye sayısına, ilimizde ise en az 2000 üyeye ulaşacaktır. Bu kutlu mücadelenin kahramanları olan sizlere yürekten teşekkür ediyorum.

Mesuliyetimiz ve yükümüz ağırdır. Aydınlık yarınlarımızı beraber inşa edeceğimiz dava arkadaşlarımız olan sizlerle her zorluğu birlikte aşacağımıza olan inancım tamdır. Bu yükün ağırlığının farkında olarak Üstat Necip Fazıl’ın dizeleriyle sözlerimi bağlıyorum:

Mehmedim, sevinin, başlar yüksekte!

Ölsek de sevinin, eve dönsek de!

 Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın elbet bizim, elbet bizimdir!

 Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir.

Bizleri bu güzel günümüzde yalnız bırakmayan çok kıymetli protokole, misafirlerimize şükranlarımı sunuyor, yeni dönemi iradesiyle şekillendirecek olan delegasyona güveniyor, kendimizi size, sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.

Malik AKŞİT

Şube Başkanı

32

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.