Duvar Örüp Yolu İkiye Ayırdı

IĞDIR’DA, BELEDİYE İLE RUHSAT SORUNU YAŞAYAN BİR ŞAHIS, ARSASINDAN GİRDİĞİNİ İDDİA ETTİĞİ YOLU DUVARLA İKİYE BÖLDÜ. (İHA/IĞDIR-İHA)

Iğdır’da, belediye ile ruhsat sorunu yaşayan bir şahıs, arsasından girdiğini iddia ettiği yolu duvarla ikiye böldü.

Iğdır Merkez Cumhuriyet Caddesi’nde yaşayan Emin Argiş, iddiaya göre 2011 yılında Iğdır Belediyesi’ne 221 metrekare araziyi kamu yararına hibe etti. Argiş, 239 metrekare arazisinin 193 metrekaresine bina yaptı, geriye kalan arazi ise Argiş’in belediye ile yaptığını iddia ettiği protokolle kamulaştırıldı ve belediye, kamulaştırılan araziyi yanından geçen yolla birleştirerek caddeyi genişletti. Argiş, 2015 yılında yaptığı binaya ruhsat almak için belediyeye gitti, ancak ruhsat alamadı.

Yapılan şikâyet üzerine mahkemelik olan Argiş’e, 5 yıl hapis cezası verildi. Tüm yolları denemesine rağmen sorunun çözülmediğini iddia eden Argiş, bunun üzerine belediyeyi protesto amacıyla yol ortasına duvar ördü. Duvarın örüldüğü bölümün kendisine ait olduğunu, belediyeye vermekten vazgeçtiğini belirten Argiş; “burası benim tapulu mülkiyetim. 2013 yılında mahkemenin vermiş olduğu bir değer tespiti ve bunun üzerine belediyeyle aramızda bir protokol var. Kısmi ödemesi yapılmış, yasal olarak bunun tapudan düşülmesi lazım. Şimdi dosya Yargıtay’a gitti bahanesiyle ne binamın ruhsatı veriliyor ne de yapılması gereken yapılıyor” dedi.

Yaşanan bu sorunun çözümü için belediyeye her müracaatının geçiştirildiğini savunan Argiş, şöyle konuştu:

“2011 yılında yeşil alanın 221 metrekaresini belediyeye hibe ettim. Bana çap verildi, resmi yazışmalarımız var. Geri kalan 239 metrekare alan üzerine bina yapmam gerekiyordu. Ben 193 metrekare üzerine bina yaptım, yol geniş olsun diye geri çekme yaptım. Tüm bunları yapmama rağmen 6 yıllık mahkeme kararları, mülki tespit kararları, mahkemelerin kesinleşmiş kararlarına rağmen bir bahane üreterek ruhsatım verilmedi. Yapılması gereken işlem yapılmıyor, her başvurumda başka bir bahane üretilmekte. Bende yerimi vermekten vazgeçtim, duvar çektim.”

Iğdır Belediye Eş Başkanı Murat Yikit de, bu arsanın daha önce mahkeme kararıyla bedeli ödenerek kamulaştırıldığını belirterek; “binanın ruhsatı ile ilgi ise söz konusu arsada birçok hissedar olduğundan, diğer hissedarların vekâletleri olmadığından binaya ruhsat verilmemektedir. Bu vatandaşımız burada kaçak bina yapmıştır. Bununla ilgili kendisine para cezası kesilmiştir” şeklinde konuştu.

Öte yandan dün Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, dün, duvarın örüldüğü sokağa giderek, yol ortasına yapılan duvarı yıktılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.