Dünya Biyoçeşitlilik Gününüz Kutlu Olsun

 

 

Dünyada biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak ve bu değerlerin

korunmasını sağlamak amacıyla 193 ülkenin taraf olduğu ve her yıl 22 Mayısta kutlanan

Biyolojik Çeşitlilik Günü’nün bu yılki teması “Biyoçeşitlilik ve Sürdürülebilir Turizm” olarak belirlenmiştir.

 Değişen yaşam standartlarına Doğa ve çevre bilincinin gelişmesine bağlı olarak turizmde yenilik ve çeşitlilik arayışları artmaktadır. Deniz, kum ve güneşten oluşan klasik turizm anlayışı yerini kültür, tarih, yerel değerler, macera ve eğlence anlayışına bırakmaktadır. Kitle turizmine alternatif olarak ekoturizm sürdürülebilir turizm, macera turizmi, duyarlı turizm, doğaya dayalı turizm, yeşil turizm, kültür turizmi gibi turizm akımları ortaya çıkmıştır. Böylece turizm kıyı alanlarından sıyrılarak kırsal alanlara yönelmiş, belirli dönemlerde yapılan seyahatler ise yılın tümüne yayılmıştır.

Biyolojik çeşitlilik bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden olan Türkiye, 7 coğrafi bölgesinin her biri ayrı iklim, flora ve fauna özellikleri gösterir. Türkiye’de, her biri kendi endemik türlerine ve kendi doğal ekosistemlerine sahip birkaç farklı ekolojik bölge bulunmaktadır.

Ülkemizin Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi görmesi, ayrıca çok değişik iklim ve coğrafi yapıya sahip olması nedeniyle, bitki ve hayvan türleri bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye’de 11.707 bitki, 120 memeli, 483 kuş, 120 sürüngen, 384 deniz balığı, 192 tatlı su balığı ve 60.000–80.000 böcek türü bulunmakta, 414 tür Kelebeğe ev sahipliği yapmaktadır.

Bütün Avrupa kıtasında 12.500 bitki türü bulunmasına karşın ülkemizde 11.707 bitki türü bulunmakta ve bu türlerin % 30’u dünyada sadece Türkiye’ de bulunmaktadır. Oldukça fazla sayıda bitki ve hayvan türünün tanımlandığı yer ve anavatanı ülkemizdir. Tüm bu yönleriyle Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımından bir kıta özelliği göstermekte olup dünyada eşsiz bir yere sahiptir.

 KAYNAK: İHA

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.