Dünya Biyoçeşitlilik Günü Kutlandı

Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü nedeniyle mesaj yayınladı.
Şube Müdürü Türkoğlu mesajında, “Dünyada biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak ve bu değerlerin korunmasını sağlamak amacıyla 193 ülkenin taraf olduğu ve her yıl 22 Mayısta kutlanan Biyolojik Çeşitlilik Günü’nün bu yılki teması, Uluslararası Biyoçeşitlilik Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinin 25’inci yıldönümü temasıyla gerçekleştirilecek. 25 yılda bu alanda başarılanlar ve başarılamayanların dökümü yapılırken, geleceğe ilişkin yol haritası değerlendirilecek. Biyolojik çeşitlilik bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden olan Türkiye, coğrafi bölgelerinin her biri ayrı iklim, flora ve fauna özellikleri gösterir. Türkiye’de, her biri kendi endemik türlerine ve kendi doğal ekosistemlerine sahip birkaç farklı ekolojik bölge bulunmaktadır.
Ülkemizin Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi görmesi, ayrıca çok değişik iklim ve coğrafi yapıya sahip olması nedeniyle, bitki ve hayvan türleri bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye’de 11.707 bitki, 120 memeli, 483 kuş, 120 sürüngen, 384 deniz balığı, 192 tatlı su balığı ve 60.000–80.000 böcek türü bulunmakta, 414 tür Kelebeğe ev sahipliği yapmaktadır.
Bütün Avrupa kıtasında 12.500 bitki türü bulunmasına karşın ülkemizde 11.707 bitki türü bulunmakta ve bu türlerin % 30’u dünyada sadece Türkiye’ de bulunmaktadır. Oldukça fazla sayıda bitki ve hayvan türünün tanımlandığı yer ve anavatanı ülkemizdir. Tüm bu yönleriyle Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımından bir kıta özelliği göstermekte olup dünyada eşsiz bir yere sahiptir” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.