Drama Eğitmeni Aylay Aktaş Anaokulu Öğretmenleri İle Buluştu

Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hazar Kolejinin davetlisi olarak Iğdır’a gelen Drama Eğitmeni Aylay Aktaş, Okul Öncesi ve sınıf öğretmenlerine “Yaratıcı Drama “konusunda eğitim verdi.

               Hazar Koleji konferans salonunda yapılan toplantı saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Murat Aydoğdu,” Yaratıcı Drama Etkinliği Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Hepinizi en iyi dileklerimle selamlıyorum. Pek çok kişi seminerlere utana sıkıla gider ya da bilgisinin ölçüleceğini düşündüğü için hiç gitmez. Seminerler sınav yapmak için organize edilmez. Aslında çekinecek hiçbir şey yoktur. Meslek hayatınızda bu tür organizasyonlara katılmak, farklı yorumlar duymak yenilikleri öğrenmek adına bulunmaz bir fırsattır. Hatta bazen yeni yüzler görmek de size iyi gelecektir. Yaşama pozitif bakabilme becerisini kazandırmak, karşılıklı ilişkilerde empati yeteneğini kazandırmak gibi hedefler olan mesleki gelişim seminerleri; Mesleki gelişim eğitimleri; öğretmenin verimliliğini arttırmayı amaçlar. Yaşama farkındalık yetisi kazandırarak olaylara çok daha farklı açılardan bakarak geniş bir perspektif ve pozitif bir yaklaşma çözüme odaklamayı öğretir. Bu seminerle de meslek hayatınızda her zaman faydalanabileceğiniz. işinizi severek ve zevkle icra etmenizi sağlayacak beceriler edineceksiniz. Eğitimde yaparak – yaşayarak öğrenmenin en iyi yollarından biri de yaratıcı dramadır. Sağladığı keyifli ve etkin bir öğrenme ortamıyla hem derse hem de öğrenmeye karşı ilgiyi, meraklı ve motivasyonu artırmak gibi birçok özelliğe sahiptir.

            Yaratıcı drama, iyi yapılandırılmış proğramlar ile her hangi bir ders konusunu etkin biçimde işlenişinde önemli bir yöntemdir. Bu çalışmanın hepiniz için keyifli ve verimli geçmesini dilerim. Böyle güzel bir etkinliğe aramızda bulunduğunuz için Aylay hanıma da ayrıca teşekkür ederim.”dedi.

            Drama Eğitmeni Aylay Aktaş, yaptığı konuşmada “Biz kimiz ? Arkadaşlar merhaba biraz merakınızı gidermek veya sizleri daha çok meraklandırmak ve tabi ki heyecanımı hafifletmek için küçük bir tanıtım videosuyla başladık. Hepiniz hoş geldiniz.Ben Aylay Aktaş Yaratıcı Drama ile 2013 yılında tanıştım. Çağdaş Drama Derneğinin 6 aşamalı eğitim programını tamamladım. Yaratıcı Drama yöntemi ile 9. Sınıf yurtta kalan öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin azaltılması ve sosyal ilişki düzeylerinin artırılması konulu projemin dernek tarafından kabulünden sonra Yaratıcı Drama Liderliği yapmaya başladım. Nedir, Eğitimde yaratıcı drama; her hangi bir konuda, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, bir grupla ve grup üyelerinin birikimlerinden, yaşantılarından yola çıkarak canlandırmalar yapmaktır. Herhangi bir olay, olgu, soyut-somut bir durum, bir gazete haberi, bir karikatür, yazının (edebiyatın) tüm türleri, yarım bırakılmış herhangi edebi bir metin, bir yaşantı, anı, fotoğraf, bir ders konusu, yaratıcı dramada işlenecek konuyu oluşturabilir. Yani;Bazen bir şiire başlık bularak bazen bir masalın sonunu tamamlayarak bazen bir haberi canlandırarak bazen bir filme slogan yazarak yani yaparak yaşayarak çemberimizdekilerle etkileşerek öğrenmedir yaratıcı drama.

  1. Ne yapıyoruz? Açıkcası bu programda nerden çıktı diye yükselen sessiz çığlıklarınızı duyar gibiyim. Ama program sonunda bu düşüncelerinizin değişeceğine inanıyorum. Duyarsam unuturum görürsem hatırlarım yaparsam öğrenirim cümlesi ile özetleyebileceğimiz Yaratıcı Drama geleneksel öğrenme tekniklerinden farklı harekete eğleme devinime yönelik bir eğitim anlayışı sunuyor bizlere. Bireye bilgiyi yüklemek yerine deneyimleterek onda merak uyandırmayı amaçlar. Çünkü merak beraberinde öğrenmeyi getirir. Yaratıcı drama atölyeleri Hazırlık ısınma- Canlandırma ve değerledirme aşamalarından oluşur. Çemberde başlanır çemberde bitirilir. Çünkü çemberi hayatın kendisi olarak görürüz. Gerçek hayatta da çemberin bir parçası değilmiyiz. O çemberde bazen sağımıza solumuza bakarız kabul ettiklerimizi çembere dahil eder etmediklerimizi o çemberin dışında tutarız. Bazen de başkalarının çemberinde bir parça oluruz. İşte yaratıcı drama çemberleri de yaşamın kendisidir yaşamın hazırlık niteliğini taşır.Tek bir cümle ile ifade edersek Hayatın provasıdır yaratıcı drama. Mış gibi yaparak deneyimler katılımcı ele alınan konuyu. Tıpkı hayatın içindeki rollerimiz gibi. 3. Ne sonuçlar hedefliyoruz ? Eğitimin en temel işlevinin bireyin toplumsallaştırılması olduğu görülmektedir bu bağlamda yaratıcı drama bireyde Hızlı düşünme Özgüven artırma Kendini ifade etme anlama ve anlatma sanat ruhu oluşturma Grupça hareket edebilmeyi eleştirel yaklaşmayı empati kurma becerisi geliştirmeyi hedefler 4. Sonuç Bu 6 günlük programda 3 er saatlik oturumlar planladık. Yaratıcı dramayı 3 saatlik atölyelere sığdırmak elbette ki mümkün değildir. 3 saatlik atölyelerde yaratıcı dramayı yaratıcı drama yaparak sizlerle tanıştırmayı planlıyoruz. Yanı 3 er saatlik yaratıcı drama ile tanışma atölyeleri yapacağız ve tabi ki bunu yaparken sizlere alanınızda nasıl kullanabileceğinize dair taşlar toplamanızı sağlamaya çalışacağız. Enerjisi yüksek bol kazanımlı atölyeler geçirmeyi temenni ederken Memleketimin çok değerli eğitimcileri ile çalışacak olmanın yaratıcı dramayı Iğdır’a taşımanın gururunu ve heyecanını yaşadığımı belirtmek istiyorum. Bu gururu yaşamama ve burada toplanmamıza olanak sağlayan yenilikçi yaratıcı ilerici her emeğe her katkıya teşekkürlerimi sunuyorum.”

               Daha sonra guruplar halinde anaokulu atölyesinde uygulamalı drama çalışması yapıldı.

               Programa İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Murat Aydoğdu, şube müdürü Cabbar Turan , Aylay Aktaş’ın babası emekli öğretmen Akay Aktaş ve okul öncesi öğretmenleri katıldı.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.