Down Sendromu Günü Dolayısıyla Farkındalık Yürüyüşü Düzenlendi

Iğdır’da, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla farkındalık yürüyüşü ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Etkinlik Atatürk caddesinden Zübeyde Hanım Bulvarı’na kadar düzenlenen yürüyüşle başladı.
Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Gençlik Ve Spor İl Müdürü Şerafettin Yiğit, kurum müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşte “Gerçek dostlar kromozon saymaz”, “+ 1 arkadaşım ” ve “Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla” yazılı pankartlar açıldı.
Program kapsamında, Kredi Yurtlar Kurumunda kalan üniversiteli öğrenciler tarafından Iğdır Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören down sendromlu çocuklar ziyaret edildi.
Üniversite öğrencileri, down sendromlu çocuklara çeşitli ikramlarda bulunup oyunlar oynayarak eğlendi.
Öğrencilerinden Züleyha Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, down sendromluların kendilerinden farklı olmadığını topluma anlatmayı amaçladıklarını belirterek, “Onlar “+ bir” farklılıkla dünyaya geldiler, onlar çok zeki kardeşlerimizdir. Biz onları toplumdan dışlamaya değil, aramıza katmak için bugün buradayız.” dedi.
Etkinliğe katılan öğrencilerden Huya Bakır ise, “Bugün down sendromlular için toplandık, farkındalık günü oluşturmaya çalışıyoruz. Aslında bu bir hastalık değil, bunun bir ayrıcalık olarak görülmesini istiyoruz. Bunu insanlar bulaşıcı bir hasatlık olarak da görebiliyorlar, bunu artı bir puan olarak değerlendirmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.