Domatesin Fiyatı Yeniden Artışa Geçti

            Uzun zamandır pazar tezgahlarında ve marketlerde pahalılığından dolayı sıkça adından söz ettiren domates fiyatları Iğdır’da Kasası 8-10 TL üzerinde seyrederken  Uzun bir aradan sonra sezon sonu gelmesi ve kış hazırlığı için toplanan domates fiyatlı 10 – 16 TL’ye yükselerek zam şampiyonu oldu.

MARKETTE DOMATES VE SALÇA FİYATLARI ARTTI
        Çifçiler ise,”Bu fiyatalar çiftçiyi sevindiriyor tüketiciyi üzüyor olabilir. Malesef marketlerde bile fiyatlar çok yüksek 1 Kg Domatıs salçası 10 -15 TL arasında değişiyor. Bu süreçte çifçininde kazanması gerekiyor dediler.
         VATANDAŞ KIŞLIK HAZIRLIĞA BAŞLADI
        Iğdır’da vatandaşlar marketlerde artan salça fiyatından dolayı uygun fiyata domates alma telaşına düşerek kendi salçalarını doğal olarak üretmeye başladılar. Sağlık açısından daha güvenli olan ve elde yapılan  domates  salçası ve konserve vatandaşların bütçesine katkı sağladı. Vatandaşlar, Markette artan salça fiyatlarından dolayı kendi salçasını üretmeye başladı. Hem daha sağlıklı oluyor hem de daha hesaplı oluyor.
      Vatandaşlardan Umut Meydo, Tarla ve bahçelerinden topladığımız domatesleri bin bir emekle salça haline getirerek sofralara ulaştırıyoruz. Organik domates salçası için yoğun mesai harcayan maharetli eller, toplanan domatesleri temizlenip kesilerek suyunu çıkartıyor. Büyük kazanlarda odun ateşinde kaynatılarak koyulaşan domates suyu, salçaya dönüştükten sonra kavanozlara konularak kış mevsimi için kilerlerdeki yerlerini alıyor.”dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.