Domates Fiyatları Dibe Vurdu

22-t

Iğdır’da eylül ayında mevsim normalleri üstünde seyreden hava sıcaklığı ile piyasa olumsuzlukları dolayısıyla domates fiyatları dibe vurdu.

Domates üretimde önde gelen ilçelerden biri olan Karakoyunlu ilçesinde iç piyasa için toplanan domatesler 40 kuruşa, ihracattık domatesler ise 60 kuruşa kadar düştü.

Domates fiyatlarındaki düşüş çiftçiyi zor durumda bıraktı. Masrafını alamayacağını hesaplayan çiftçiler kara kara düşünüyor.

Domatesteki fiyat düşüşünden zarar gören Çifçi Erkan Yaşar; “çiftçi aldığı kredi ile borca domates yetiştirdi. İç piyasa için toplanan domates 40 kuruş, ihracatlık 60-70 kuruş sevilerinde.  Çiftçinin borcunu ödeyebilmesi, kendisine gelebilmesi için ihracatlık domatesin en az 1 lira 50 kuruş olması lazımdı” dedi.

Fiyat düşüşünü eylül ayının sıcak geçmesine ve piyasa olumsuzluklarına bağlayan Yaşar; “dalında kalsa zarar, toplansa zarar. İhracat yapacağımız kapılar yok. Salçalık, turşuluk olarak bile satamıyoruz. Elimizde kalanları hayvanlara vermek zorunda kalıyoruz. İç piyasa tüketimi yok denecek kadar az durma noktasına geldi” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.