Doğu Anadolu Bölgesi’nin Çukur Ovası Iğdır’da Kaysı Hasadı Başladı

99

Türkiye´nin en güzel sulu kaysısının yetiştiği Iğdır´da yetişen kaysılar başta İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Bursa gibi büyük iller ile çevre il ve ilçelere Azerbaycan, Rusya ve Gürcistan’a gönderiliyor.

 İstanbul da “Tokaloğlu veya Iğdır kaysısı” olarak satılan kaysının bu sene bahçede fiyatı 3 TL ile 3,5 TL’den başlıyor.

Kaysı alıp satan Ali Bostancı, “Geçen yıl Iğdır’da soğuk aldığı için kaysı olmadı. Bu sene kaysı bol Malatya’da kaysıları soğuk aldığı için Iğdır kaysısına ilgi büyük. En son yağan dolu kaysılara zarar verdi.

Ona rağmen ürün güzel. 3 TL ile 3,5 TL aldığımız kaysıları kalitesine göre ayırıp büyük şehirlere ve yurt dışına gönderiyoruz oralarda da 7 ile 12 TL civarında satılıyor. Kaysı Kalbin dostudur Cilde ve kanser hastalığına iyi gelir. her derde davadır. “dedi.

Kaysı Üretimi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Atış Bağrı “Iğdır’da meyvecilik her geçen gün gelişiyor.

Çiftçi kendini yenilemeli yenilerse para kazanır. İlimizde sofralık kaysı çeşidi üretilmektedir 100 bin ağaç var duruma göre 10-15 bin ton arası kaysı elde ediliyor.” dedi.

Iğdır da kaysı bakkallarda 3 ile 5 TL arasında satılıyor.

Kaysımızın ihraç edilmesi güzel olay piyasa canlandı. Ve ürünümüz para ediyor. 

 Iğdır kaysısı bir marka haline geldi.

Başka ihracatçılarda Iğdır’a gelerek Iğdır kaysısını Azerbaycan ve Ukrayna’ya, Rusya, İran, Gürcistan’a gönderiyorlar. Bu Iğdır çifçisi için büyük bir kazançtır. Bu yıl ilk kez çifçimizin yüzü gülmüştür.” şeklinde konuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.