Doğalgaz Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

1

2013 yılının sonbaharında Sinop, Bitlis, Bingöl, Mardin ve Muş şehirlerinin ardından ihalesi yapılan Iğdır şehri doğalgaz dağıtım işinde büyük ilerlemeler kaydedildi.

İlimizde yatırımcılara her türlü konuda yardımcı olan, yatırımcıları devlet destekleri konusunda bilgilendiren, ilimize yatırımcılar kazandırmaya çalışan ve büyük kamu projelerini yakından takip ederek il için stratejik raporlar hazırlayan Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Iğdır Yatırım Destek Ofisi’nden alınan bilgiye göre Iğdır şehir merkezinin doğalgaz ihalesi sonuçlandı ve ihaleyi kazanan firmaya 7 Ağustos 2014 tarihinde dağıtım lisansı verildi.

Serhat Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında faaliyet gösterecek olan firma, mevzuata göre lisansı aldığı tarihten itibaren 6 ay içinde çalışmalara başlamak ve 18 ay içinde de şehre ilk gazı vermek durumundadır. Öncelikli olarak imar sorunu bulunmayan yerlere ve kamu binalarına doğalgazın ulaştırılması beklenmektedir. Mevzuat gereği Iğdır Belediyesi’nin de yüzde 10 oranında payının olduğu şirket 30 yıllığına Iğdır’ın doğalgazını sağlayacaktır. Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Burak Aydoğdu, Iğdır’ın ardından özel sektörün ilgi göstermemesi nedeniyle Türkiye’de doğalgaz dağıtım ihalesi yapılamayan iller olarak sadece Ağrı, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Artvin’in kaldığını dile getirdi.

Aydoğdu, Iğdır için doğalgazın çok önemli olduğunu belirterek başta hava kirliliği olmak üzere birçok alanda gazın şehir hayatına olumlu etkilerinin görüleceğini belirtmiştir. Doğalgaz sayesinde doğalgaz tesisatçılığı gibi yeni iş alanlarının ortaya çıkacağını, seracılığın gelişeceğini, iş arayan gençlerimizin gerekli eğitimleri alarak usta tesisatçı olabileceklerini, mesken ve ticarethanelerimizde enerji maliyetlerinin düşeceğini, bu durumun yatırımlar açısından işletmelerimizin rekabet gücünü artıracağını ve kentin daha temiz, planlı ve düzenli gelişmesine yol açacağını belirten Aydoğdu, halkımızın bu temiz enerjiye kolaylıkla uyum sağlayacağını vurguladı.

Aydoğdu; “birçok sağlık sorununa yol açan hava kirliliğinin kalıcı tek çözümü olan doğalgazın belirli mahallelerde değil, şehir genelinde kullanılması gerekmektedir. 2015 yılı yaz mevsiminde sokakların ve caddelerin kazılmaya başlanmasının beklendiği çalışmalarda halkımızın da bu çalışmalar sırasında sabırlı olmaları ve görevlilere yardımcı olmaları önemlidir. Iğdır’ımıza şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.