DOÇ. DR. SELÇUK EKİCİ’NİN GÖREV ALDIĞI PROJE İLE YOLLARDAKİ RİSK OTONOM TESPİT EDİLECEK

Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin araştırmacı olarak görev aldığı “Unmanned Surface Object Assessment on Roads” başlıklı proje, TÜBİTAK ve Macaristan Araştırma ve Teknoloji Ulusal Ofisi tarafından kabul edildi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Hikmet Karakoç’un yönetiminde yürütülen, Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Ekici’nin araştırmacı olarak görev aldığı “Unmanned Surface Object Assessment on Roads (Yolların Yüzeyi için İnsansız Obje Değerlendirmesi)” başlıklı proje, TÜBİTAK 2522 – Macaristan Araştırma ve Teknoloji Ulusal Ofis (NRDIO) iş birliği ile geliştirilecek.

Türkiye – Macaristan ortaklığında yürütülecek projenin paydaşları Eskişehir Teknik Üniversitesi Sivil Havacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi, ESRI Türkiye Firması, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ve Zalazone Drone Firması olacak.

Türkiye ve Macaristan’dan uzmanları bir araya getiren proje, akademi ve endüstri iş birliğini göz önünde bulundurarak ilerleyecek.

Yollardaki Risk Otonom Tespit Edilip Bildirilecek

Doç. Dr. Selçuk Ekici, söz konusu proje yol yüzeyi denetim hizmeti için drone tabanlı teknolojiler ve çözümler geliştirmeyi planladıklarını belirtti. 

Yol yüzeyindeki buz, çamur, moloz, kaya, heyelan etkisi, deprem veya aşınmış ve hasarlı yüzey gibi risk oluşturan nesneleri otonom olarak tespit etmenin projenin kilit noktası olduğunu ifade eden Ekici, sözlerine şöyle devam etti;

“Projenin bir diğer önemli noktası, yüzey değerlendirme sonuçlarının erişilebilir, yüksek performanslı bir Coğrafi Bilgi Sistemine entegre edilmesidir. Kısaca projede ana amaç, yakın gelecekte entegre bir drone tabanlı yol yüzeyi nesne tespiti ve Coğrafi Bilgi Sistemine bağlı hizmetin sunulmasını sağlamak için teknolojiler geliştirmek ve çözümler üretmektir. Proje hizmetinin vizyonu, yollarda devriye gezebilen, yol yüzeylerinin durumunu değerlendirebilen ve yol yüzeyi güvenlik bilgilerini CBS sistemine ileten ve otonom olarak paylaşan bir drone ağını içermektedir.”Doç. Dr. Ekici, son olarak gelecekteki hedefleri arasında projenin sonuçlarını daha da geliştirmek ve Türkiye ile Macaristan arasında başarılı, uzun süreli endüstriyel-akademik iş birliği oluşturmak olduğunu dile getirdi. Haber: Emin TOKA

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.