“Din Eğitimi ve Öğretiminin Problemleri” Çalıştayı Yapıldı‏

3

Iğdır Üniversitesi, Iğdır İl Müftülüğü ve Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak organizesiyle yapılan ve İlahiyat Fakültesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya, adı geçen kurumlar dışında STK’lardan temsilciler de katıldı.

Çalıştayda aşağıdaki konular ele alındı:

“Iğdır’da okullarımızdaki din eğitim ve öğretiminin durumu ele alındı. Kur’an kursları ve camilerde yapılan din eğitimi ve öğretimi anlatıldı. Yükseköğretim düzeyinde yapılan dini eğitim öğretim faaliyetleri hakkında bilgiler verildi, Iğdır ili ile Türkiye genelinde din eğitimi ve öğretimi arasında istatiksel olarak karşılaştırmalar yapıldı, STK’ların din eğitimine ve öğretimine yapıkları ve yapacakları katkılar tartışıldı.

Çalıştayda yapılan müzakerelerde:

Kurumlararası koordinasyon kurulup iletişimin güçlendirilmesi, din eğitimi ve öğretiminin yaygınlaştırılması için tanıtım yapılması, 4-6 yaş grubu din eğitimi faaliyetinin yaygınlaştırılıp devam ettirilebilmesi, gerekli şartların oluşturulabilmesi için çalışmalar yapılması, din eğitimi alan öğrencilerin başarı ve kalitesinin artırılması, din eğitimiyle ilgili hazırlanan kitap ve materyallerde görselliğe önem verilmesi ve çekicilik kazandırılması, uygulayıcı öğretmenlerin konuyla ilgili bilgilendirilmesi ve eğitilmesi hususu üzerinde çalışılması, sahiplenme konusunda yeterli destek sağlanması, yer ve fiziki imkânlarla ilgili problemlerin kurumlar arası işbirliğinde çözüme kavuşturulması, ele alınan konuların Iğdır’da Din eğitimi ve öğretimini yansıtacak şekilde bir kitap haline getirilmesi konuları müzakere edildi.

Çalıştayın sonunda; 2016 Mayıs ayında bütün STK ların katılımıyla “Iğdır’da Dini Hayat” başlıklı bir panel düzenlenmesi öngörüldü.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.