Dilucu Sınır Kapısı Hizmete Açıldı

3

İşlet-devret modeli ile modernizasyonu tamamlanan Dilucu Gümrük Kapısı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Iğdır’dan Nahcivan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısı’nın açılışına Azerbaycan ve Nahcivan’dan gelen protokol yetkilileri de katıldı.

 Dilucu Gümrük Kapısı’nda yapılan açılışta ilk konuşmayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptı. Hisarcıklıoğlu,  Dilucu Gümrük Kapısı’nın modernizasyonuna öncülük eden eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür etti.

Gümrük kapılarının modernizasyonu için TOBB olarak 725 milyon dolar harcadıklarının altını çizen ve bu konuda devletin cebinden para çıkmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, modernizasyonu yapılan gümrük kapıları ile ticari geçişlerin daha da kolaylaştığını belirtti.

 “TÜRKİYE HER ALANDA DEVRİM NİTELİĞİNDE İCRAATLAR YAPMAKTADIR”

 Ticaretin önemini vurgulayan ve ticaretin en yoğun olduğu İpekyolu güzergahında devam ettiğini belirten eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bunun farkına vararak İpekyolu güzergahında büyük bir çaba içinde bulunduğunu söyledi. Yazıcı, “Türkiye gerçekten her alanda devrim niteliğinde icraatlar yapmaktadır. Ticaret erbabının önünü açan Türkiye daha stratejik bir konuma gelmekte, çevresinin de güvenliğine katkı sağlayan bir duruma gelmektedir. Türkiye’nin büyümesine ve gelişmesine katkı veren iş dünyamızın bütün temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Dilucu’nun yakın coğrafyanın kilit noktası olduğunu belirten ve Türkiye’nin son 20 çeyrektir kesintisiz büyüyen bir ülke olduğunu söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, “Dış ticaret önemli bir unsur. Rekabet gücüne sahip ülkeler küresel hasıladan daha fazla pay alıyorlar. Bizim daha çok kazanmamız için dünya ticaretinden daha fazla pay almamız lazım” dedi. Türkiye’nin gelişen ekonomik rakamlarını açıklayan Bakan Aşçı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Türk İş dünyasının işlerini kolaylaştırmak ve güvenli ticaret için çalıştığını belirtti. Yapılan konuşmaların ardından sınır kapsının açılışı yapıldı.

OKUL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlimiz Aralık İlçesinin Ortaköy mahallesine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca yaptırılarak Eğitim ve öğretime başlanan 4 derslikli okulun açılışı yapıldı.

13 ŞEHİT İÇİN KARANFİL BIRAKILDI       

Iğdır’dan, Dilucu Sınır Kapısı’nda görevli polis memurlarını götüren servis minibüsü ile koruma görevi yapan otomobilin, Aralık ilçesine bağlı Hasanhan Köyü yakınlarından geçişi sırasında PKK’lı teröristler yola önceden döşedikleri yaklaşık bir ton bombayı uzaktan kumanda ile patlatılan alana gelen protokol Hain saldırıda 13 polisin şehit olduğu alana karanfil bırakarak dualar okudular. Çeşitli ziyaretler sonrası protokol Iğdır’dan ayrıldılar.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.