Dilucu Gümrüğü’nden Doğaya Destek!

8

Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır İl Şube Müdürlüğü, Dilucu Gümrük Müdürü Mehmet Sağlam’ı ziyaret ederek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın biyokaçakçılıkla yaptığı mücadele kapsamında Iğdır İl Şube Müdürlüğü’nce önceki yıllarda gümrük muhafaza memurlarına yönelik yapılan “Biyolojik Kaynak Korsanlığı Biyokaçakçılık Seminerleri”nin devam edeceğini belirtti. Bilgilendirme amaçlı basımı yapılan broşürlerin gümrük muhafaza memurlarına dağıtımının yapılmasının sağlanması ve gümrük kapısından yasak yollardan ya da yetkili makamların izni olmadan geçirilmek istenen bitki ya da hayvan türevlerine dikkat edilmesi gerektiğini vurgu yapıldı. Ziyarette; bu bitki ya da hayvan türlerinin yakalanması halinde güvenlik güçlerinin ve Iğdır İl Şube Müdürlüğü’nün bilgilendirilmesi konusunda koordinasyonun sağlanmasının önem arz ettiği belirtildi.

Ülkemiz biyolojik çeşitlilik açısından Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere üç farklı biyocoğrafik bölgeye sahip küçük bir kıta özelliği göstermesi nedeniyle biyoçeşitlilik bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin ülkelerinden biridir. Ülkemizin 7 coğrafi bölgesinin her biri ayrı iklim, flora ve fauna çeşitliliğine sahip olması, dünya üzerinde endemik çeşitliliğimizin fazla olması nedeniyle diğer ülkelerde olmayan ve ülkemizin doğasından toplanan bitki ve hayvan örneklerinin yurt dışına kaçırılarak dünya pazarında satıldığı ve bunlardan elde edilen ilaç, tohum gibi genetik kaynaklarımızın patentli ürünler olarak karşımıza çıkmakta ve ülkemiz ekonomik kayba uğratılmaktadır.

Koordinasyon amaçlı ziyaretin sonunda Dilucu Gümrük Müdürü Mehmet Sağlam; “ülkemizden yasadışı yollarla kaçırılmak istenen bu tür girişimlerin önlenmesi için her türlü önlemler gümrük kontrollerinde muhafaza memurlarımızca alınacaktır” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.