Dilenciler Halkı Rahatsız Ediyor

Her geçen gün artan Kadrolu dilenciler ile Seyyar Dilenciler arasında bölge kavgası arttı.
Iğdır’a çevre illerden gelerek dilenen ve çoğunluğunu bebekli kadınların oluşturduğu dilencilerin sayısı her geçen gün artıyor.
Özellikle şehir merkezine çevre il ve ilçelerden gelerek dilenen ve çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu dilenciler, vatandaşı adeta canından bezdirdi.
Her sokak başında oturarak adeta kadrolu dilenci sistemine geçilmiş ve bölgeler paylaşılmış bölgesi olmayanlar ise seyyar olarak devriye atarak dileniyor.
İş yerlerini dolaşarak dilenen kadın ve çocukların bir türlü engellenememesi, sorunun günden güne büyümesine sebep oluyor. Yanlarına aldıkları çocukları ile birlikte dilenen ve çocuklarını dilencilikte istismar eden kadınlar, günün büyük bölümünü sokaklarda geçiriyorlar. Anneleri ile birlikte dilenen çocuklarının kaldırım üzerinde yatmaları, dilenciliğin Iğdır’daki boyutlarını da gözler önüne seriyor.
Günde en a

z 10 dilencinin iş yerine geldiğini ve bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirten esnaflar, belediyenin defalarca müdahale ettiğine şahit olduklarını söyledi.
Zabıta ekiplerinin sürekli bu duruma müdahale etmesi gerektiğini ifade eden esnaflar, “Iğdır’da hemen her iş yeri önünde ve caddede dilenciler var. Dilencilikte özellikle küçük bebeklerin dolaştırılması tabi insanın vicdanını sızlatıyor. Günde en az 10’den fazla çocuklu dilenci geliyor. Bu durum gerçekten çok kötü ve bu bir alışkanlık haline gelmiştir. Bu dilencilerin hiçbiri Iğdır’lı değil. Iğdır’da sadece toplasan 4 kişi yok ve bu aileleri herkes tanıdığı için tereddüt etmeden yardım ediyor. Ancak çevre illerden gelen dilenciler bizi canımızdan bezdirdi” dedi.
İş yerlerine gelen dilencilere mecbur para vermek zorunda olduklarını kaydeden esnaflar, “Yerel gazetelerde sürekli zabıta ekipleri tarafından dilencilerin toplandığı haberi yer alıyor. Ancak dilencileri götürüp ilin sınırları dışına bırakıyorlar ve onlar tekrar Iğdır’a geri geliyor. Buna kalıcı bir çözüm bulunmalıdır” diye konuştular.
Vatandaşlar ve esnaflar, “Yetkili tüm kurumların ortak çalışıp çözüm bulması ve acil bu sorunun giderilmesi gerekiyor” şeklinde konuştular.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.